Yazı Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 11:59
 
Gençler siyasetten neden uzak duruyor
Doğan Çelikten
dogancelikten@adanademokrat.com
 
 

İnsanlar neolotik çağ ile beraber yerleşik hayata geçtiğinden belli devlete ihtiyaç duymuştur. Günümüzden 10 bin yıl öncesine dayanan toplum / devlet kurma ihtiyacı duymakla beraber siyaset kurumunun da oluşmasına faktör olmuştur. Siyaset insanları ‘uzlaştırma’ sanatıdır. Farklı görüşleri, farklı istekleri ortak bir paydada buluşturarak yönetme sanatıdır. Neolotik çağdan günümüze kadar siyaset alanındaki düşünürler kendi ütopik dünyasını oluşturmanın mücadelesini vermiştir. Kimi düşünür monarşinin, kimi düşünür aristokrasinin, kimi düşünür de demokrasinin en iyi yönetim biçimi olduğunu öne sürmüştür.

İnsanlık tarihi monarşi ve aristokrasi yönetiminin tecrübesini yaşayarak, bu sistemlerin zalim ve açgözlü yöneticiler tarafından uygulanmasıyla, tiranlık ve oligarşi sistemine dönüştüğünü tecrübe etmiştir. Tiranlık ve oligarşi sisteminin demokrasiye dönüşümü, dünya tarihinde kanlı süreçlere tanıklık etmiştir. Ancak her ne kadar demokrasiye dönüş sağlanmış olarak görülse de, her demokratik sistemin altında dolaylı bir tiranlık ya da dolaylı bir oligarşizim bulunmaktadır.

Aristokrat sınıfı (Soylu,zengin veya yöneten sınıf), toplumun en alt katmanında bulunan emekçi sınıfını her daim siyasetten uzak tutmak istemiştir. Roma, Yunan ve Fransa gibi siyasal rejimlerin oluştuğu en köklü devletlerde bile, üreten sınıf her daim siyasetten uzak tutulmak istenmiştir. Felsefesi, emekçi halkların siyasal hayata katılması tezi ile oluşan komünist ve sosyalist rejimlerin geçmişte uygulandığı ülkelere baktığımızda bile üreten sınıf siyaset kurumundan uzak tutulmuştur. Ülkemize baktığımızda ise gençlerin siyasete katılım oranı sadece yüzde 3 civarlarındadır. 80 milyon nüfusa sahip bir ülkede, 8 milyon üniversite öğrencisi bulunmasına rağmen, gençlerin siyasete katılım oranı sadece yüzde 3 civarındadır. Eğitim sistemi başta olmak üzere, toplumun her mekaniği gençleri siyasetten uzak tutmak üzere tasarlanmıştır. Uyuşturucu kullanan gençlerin sayısı, siyasete ilgi duyan gençlerden fazla olması sizce de anormal bir durum değil mi? Gençler toplumun dinamizmidir. Bu dinamizmin siyasete yönlendirilmesi, emperyalist güçlerin hesabına gelmiyor elbette... Uyuşturucu kullan, suça bulaş, hırsızlık yap ama siyaset yapma! Neden? Çünkü gençlerin siyaseten ‘aktif rol oynaması’ demek kapitalist sistemin sarsılması anlamına gelecektir.

Basit bir örnek verecek olursak, ülkemizde bekar bir gencin insan gibi yaşayabilmesi için kazanması gereken aylık asgari tutar 2 bin 300 liradır. Peki gençlerimiz aylık 2 bin 300 lira kazanabiliyor mu? Tabi ki hayır... Gençlerin yüzde 40’ının aylık geliri 600 liranın altındadır. 2 bin 300 lira ve üstü kazanan sadece yüzde 10'luk bir genç kesim... Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe kadrosunu eksiksiz sayan gençlerimiz, siyaset kurumunun ne işe yaradığını ne tür faaliyetler yürüttüğünü yeterince bilmemektedir. Gençlerimiz de haklı tabi ki. Ders kitaplarımız, doğduğumuz andan öleceğimiz ana kadar nasıl yaşayacağımızı belirleyen kurum siyaset kurumudur diye yazmadı, yazmaz da… Survivor programının yapımcısı Acun Ilıcalı, ‘üniversite öğrencilerinin burs miktarını belirleyen kurum, siyaset kurumudur’ demedi ki! Müge Anlı’nın ağzından ‘asgari ücretin miktarını siyaset kurumu belirler’ diye bir cümle duydunuz mu? Esra Erol, ‘yediğiniz, içtiğiniz ve tükettiğiniz her şeyin fiyatını siyaset kurumu belirler’ dedi de bizim gençler mi kulak asmadı? *Cübbeli Ahmet Hoca, ‘İmam, öğretmen, memur alımını belirleyen kurum siyaset kurumudur’ dedi de biz mi amin demedik? Yıllar önce bir kitapta okumuştum, yanlış hatırlamıyorsam Jack London'un Demir Ökçe adlı kitabıydı. Şu cümle yazıyordu: KAPİTALİST SERMAYE ÇARKINDA BÜYÜK KAPİTALİSTLER DIŞINDA HİÇ KİMSE HAREKETLERİNDE ÖZGÜR DEĞİLDİR.

Bir avuç varlıklı ve onların temsilcilerinden oluşan siyaset kurumunda Allah varlıklıya zeval vermesin...

 
Etiketler: Gençler, siyasetten, neden, uzak, duruyor, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı