Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 17:20
 
Yunanistan'a kaçak geçen Adanalı 'sınırdışı' edildi
Edirne'de, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan koşarak, Yunanistan'a geçen Adanalı Haluk Erdoğmuş (41), Türk sınırında yakalandı. İfadesinde, Yunan askerlerinin kendisini döverek, Meriç Nehri üzerinden Türkiye'ye gönderdiğini ileri süren Erdoğmuş, 1000 liralık para cezası kesilerek serbest bırakıldı. Erdoğmuş Yunanistan sınırını ilk geçtiğinde olay Yunan basınında "Alkollü bir kişi yakalandı, Adanalıyım dedi" şeklinde duyurmuştu.
Dünya Haberi
Yunanistan'a kaçak geçen Adanalı 'sınırdışı' edildi

Edirne Jandarma Komutanlığı ekipleri, saat 01.00 sıralarında, Bosnaköy Edirne Belediye Atık Su Pompa binası yakınlarında, 1 şüpheliyi yakalayıp, gözaltına aldı. Yapılan incelemede yakalanan kişinin, alkollü olarak 20 Mart günü Pazarkule Sınır Kapısı'ndan Yunanistan'a koşarak, geçen ve Yunan mahkemesi tarafından 4 ay hapis ile 1500 euroluk para cezası verilen Adana nüfusuna kayıtlı Haluk Erdoğmuş olduğu ortaya çıktı.

 

YUNAN ASKERLERİ DÖVDÜ

Edirne Jandarma Komutanlığı'nda ifadesi alınan Erdoğmuş, Yunan askerlerinin kendisini dövüp, telefonunu ve parasını aldığını öne sürerek, "Yunan askerleri tarafından dövüldüm; param, telefonum alındı ve geri verilmedi. Son olarak 22 Nisan günü nehir kıyısından bir bota bindirip, Türkiye'ye gönderdiler" dedi.

İşlemlerinin ardından Edirne Adliyesi'ne sevk edilen Haluk Erdoğmuş'a, 'Pasaport Kanunu'na muhalefet' suçundan 1000 liralık idari para cezası kesilerek, serbest bırakıldı.

 

OLAY NASIL HABER OLMUŞTU

 

Yunan basını, alkollü olduğu belirtilen 40 yaşlarında bir Türk vatandaşının Meriç bölgesindeki  Pazarkule hudut kapısından koşarak, Yunanistan’a  yasadışı giriş yaptıktan sonra yakalandığını ileri sürdü.

Kastenies hudut kapısında yakalanan ve Yunan makamlarına Adanalı olduğunu söyleyen Türk vatandaşının üzerinden Yunanistan vizesi bulunmayan Türkiye pasaportu çıktı.

Yunan makamları, Pazarkule’den koşarak Kastanies’e kaçan Türk vatandaşının ifadedesini alabilmek için önce alkolün etkisini geçmesini bekledi.

Haber sitesi “Skai” adı açıklanmayan TC vatandaşının kendisi gibi alkollü 3 arkadaşı ile birlikte Pazarkule’de sınırı geçmeye çalışırken Türk devrileri tarafından fark edildiğini ve Türk askerlerinin havaya ateş ettiklerini ileri sürdü.

“Skai” ayrıca,  Türk devriyelerinin 3 kişiyi yakaladıklarını belirtti.

 

4 AY HAPİS VE 1.500 EURO PARA CEZASI

Türk gümrük muhafaza görevlileri tarafından Türk vatandaşının ardından havaya defalarca uyarı ateşi açtığı belirtildi. Yapılan incelemede pasaportu olduğu ancak Yunan vizesi olmadığı belirtilen Türk'ün sınırda tutulduğu öğrenildi.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre; Yunanistan polisi, yakalandıktan sonra aşırı alkollü olduğu fark edilen Türk vatandaşın önce kendine gelmesini bekledi. Sonra da Yunanistan’a yasadışı giriş yaptığı suçlamasıyla Kumçiftlik (Orestiada) Suçüstü Mahkemesi’ne sevk etti.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Yunanistan'a, kaçak, geçen, Adanalı, 'sınırdışı', edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı