Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 12:35
 
'Üreticinin kredi borcu mutlaka ertelenmeli'
Bölgede yaşanan sel, su taşkınları ve aşırı yağışlar nedeniyle, tarla bağ-bahçesi zarar gören üreticilere mutlak surette destek olunması gerektiğinin altını çizen Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, "En azından kredi borçları ertelenmelidir" diye konuştu. Üretici ile son nokta satışı arasındaki 'fahiş fiyat farkı' sorununun giderilmesi için de Yeni Hal Yasası'nın çok dikkatle hazırlanarak çıkarılması gerektiğinin de önemini vurguladı.
Ekonomi Haberi
'Üreticinin kredi borcu mutlaka ertelenmeli'

Adana - Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, son 1 ayda yaşanan tarımsal gelişmelere dikkat çekti. Üreticinin, afet düzeyindeki sel, su taşkını ve su baskınlarından büyük zarar gördüğünün altını çizen İncefikir, "Üretici bir şekilde desteklenmeli, en azından kredi borçları ertelenmelidir" dedi.

Adana Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin hasar tespiti çalışmalarını hızlı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirten İncefikir, "Bu anlamda Sayın Valimize ve Tarım İl Müdürlüğü yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Gerçekten de yoğun bir tempoda çalışarak, üreticinin zararını tespit ediyorlar. TARSİM de bu anlamda üzerine düşeni yapmaktadır. Devletimizden de üreticiye destek olacak çalışma ve açıklamaları bekliyoruz" diye konuştu.

 

 

'Yeni Hal Yasası çok önemli'

 

Pazarda, özellikle yeşillik diye adlandırılan salata malzemelerinin, sebzelerin, soğan ve patatesteki fiyat artışının normal olmadığının da altını çizen İncefikir, "Enteresan anormallikler yaşıyoruz. Üreticiden 50 kuruşa alınan bir ürün, markette 3 liradan satılabiliyor. Narenciyeden örnek vermek gerekirse, Türkiye genelinde satış yapan marketin Adana'da portakal fiyatı 2 lira ama İstanbul'da 4 lira. Bu sadece nakliye maliyeti ile açıklanabilecek bir fiyat farkı değildir. Bu nedenle Yeni Hal Yasası çok dikkatle hazırlanmalı ve bir an önce çıkarılmalıdır" ifadelerini kullandı.

 

 

'İl Hasar Tespit Komisyonu'nda biz de varız'

 

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, Adana'da 2019 yılı içinde olabilecek doğal afetlere karşı, Adana Valiliği tarafından Seyhan Ziraat Odası'nın da içinde yer aldığı, 'İl Hasar Tespit Komisyonu'nun oluşturulduğunu söyledi.

Kurulan komisyonun meydana gelebilecek doğal afetler nedeniyle hasar tespit çalışmalarını 2090 Sayılı Kanun kapsamında yapacağını belirtti. Ürünü hasara uğrayanlara yapılacak yardımlar konusunda karar alacak komisyonda Seyhan Ziraat Odası'nın olmasının önemli olduğunu vurgulayan İncefikir, "Dileğimiz 2019'un herhangi bir sıkıntı yaşanmadan geçmesi. Ancak oluşabilecek bir afette, Seyhan Ziraat Odası olarak Adana Valiliği'nin oluşturduğu hasar tespit komisyonu zarar gören çiftçilerimize yapılacak yardımlar konusunda karar alacaktır. Bu komisyonda Adana üreticisinin yaşayabileceği herhangi bir sıkıntıda en iyi şekilde temsil edeceğiz" dedi.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: 'Üreticinin, kredi, borcu, mutlaka, ertelenmeli',
Yorumlar
Haber Yazılımı