Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 11:45
 
Türkkan: Akkuyu NGS yapılamayacak!
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan, Mersin Akkuyu'ya yapılması planlanan nükleer santrallerin para olmadığı gerekçesiyle yapılamayacağını iddia etti. Türkkan "Rus Rosatom firmasının Akkuyu Nükleer Santrali'ni yapmak için parası yok. Projeye yüzde 49 ortak olup finansman getirecek firma arıyor. Akkuyu Nükleer Santrali ilk planlamalara göre 2015'te başlayıp 2022'de 20-22 milyar dolara bitecekti. Proje 2019'da başlayabilirse 2025'te bitip 25 milyar dolara mal olacağı için kimse girmek istemiyor" ifadelerini kullandı.
Ekonomi Haberi
Türkkan: Akkuyu NGS yapılamayacak!

Akkuyu Nükleer Santrali'nin temeli geçen hafta Ruysa Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen törenle atıldı. İYİ Parti Genel Başkanı Yardımcısı Lütfü Türkkan ise Türkiye'nin konuştuğu projeyle ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Türkkan, hem Akkuyu'nun hem de Sinop'a yapılması planlanan nükleer santrallerin tamamlanamayacağını ileri sürdü. Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre Türkkan, iddiasının gerekçesini şöyle açıkladı:

Rus Rosatom firmasının Akkuyu Nükleer Santrali'ni yapmak için parası yok. Projeye yüzde 49 ortak olup finansman getirecek firma arıyor. Akkuyu Nükleer Santrali ilk planlamalara göre 2015'te başlayıp 2022'de 20-22 milyar dolara bitecekti. Proje 2019'da başlayabilirse 2025'te bitip 25 milyar dolara mal olacağı için kimse girmek istemiyor.

AKP, Akkuyu'da üretilecek elektriğin yüzde 50'sine 15 yıl boyunca 12,35 cent/kilovatsaat bedelle alım garantisi verdi. Yani diğer santrallerde 15 kuruş olan elektrik için 49 kuruşa alım garantisi vermiş oldu.

Fark toplamda 35 milyar dolar. Anlaşma AKP sonrası hükümetler tarafından 'kamu yararına' iptal edileceği için de hiçbir firma işe girmek istemiyor. Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri iptal aşamasına geldi.

Cumhuriyet

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Türkkan:, Akkuyu, NGS, yapılamayacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı