Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 12:23
 
Tarihi yapıların yıkımına
“Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu İlke Kararı” ile tescilli kültür varlıklarının “kamu güvenliğini kesintiye uğratması” gerekçe gösterilerek tarihi yapıların kaldırılmasının önü açıldı
- Haberi
Tarihi yapıların yıkımına

 göre, birçok uygulamaya gerekçe oluşturan “kamu düzenini ve güvenliğini tehdit” gibi durumlarda tescilli kültürel varlıklar kaldırılabilecek.

 

Kurul kararında, “kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da doğal afet yaşanan yerlerde can ve mal güvenliği açısından ilgili Bakanlık veya Valilikçe tehlikeli, hasarlı, yıkılmaya yüz tutmuş veya yıkılmış olduğunun tespiti yapılan tescilli taşınmaz kültür varlığı kalıntılarının” Koruma Bölge Kurulu’nca değerlendirilerek ilgili idare tarafından kaldırılabileceği belirtildi.

Gelişmiş ülkeler çivi bile çakmazlardı
Resmi Gazete’de yayımlanan bu kararı, Sur’da ve bölge ilçelerde yapılan yıkımlara kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, BirGün’e değerlendirdi.

AKP’nin kamu güvenliğinden anladığının sadece kendi seçmenleri olduğunu ifade eden Yiğitalp, “Bu ilke kararı yayımlanmadan önce de tarihi yapıları iş makineleri ile temizlemeye girişmişlerdi. Böyle yerler dünyanın gelişmiş bir ülkesinde olsaydı, o bölgeye çivi bile çakılmasına müsaade etmezlerdi” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 141 anıtsal, 342 sivil mimari örneği kültür varlığı bulunduğuna dikkati çeken Yiğitalp, şunları söyledi:
“AKP yine kamu güvenliği gerekçesini yıkım projelerine kılıf olarak hazırlıyor. Kamu güvenliği üzerinden Sur gibi bölgelerdeki yıkımı meşru göstermeye çalışıyor. AKP’lilere sormak lazım, hangi kamunun güvenliği? Halkın yaşam alanı, kamu güvenliği ve düzeni sayılmıyor mu? Bunu yok etmek asıl kamu güvenliğini ve düzenini bozmaz mı? Ağır iş makineleri ile tarihi kalıntıları yok ederek kentin dokusuna uygun olmayan yapılar inşa etmenin, orada yaşayan insanların görüşlerini almadan yıkım yapmanın sürdürülebilir bir tarafı yok.”

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Tarihi, yapıların, yıkımına, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı