Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 19:48
 
Son dakika... MB'den 'faiz artırım' kararı
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu olağanüstü toplantı sonrası doların ateşini düşürmek için faiz arttırdı. Merkez Bankası'nın toplantı kararının ardından borç verme faizi yüzde 13,5'tan 16.5'e yükseltildi. Dolar kuru ise 4,60'a geriledi.
Ekonomi Haberi
Son dakika... MB'den 'faiz artırım' kararı

Merkez Bankası para Politikası Kurulu olağanüstü toplandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), para Politikası Kurulu'nun yakın dönem gelişmelerini değerlendirmek üzere toplandığını duyurdu. TCMB tarafından yapılan açıklamada, " para Politikası Kurulu yakın dönem gelişmelerini değerlendirmek üzere toplanmıştır." ifadelerine yer verildi. 

Merkez Bankası'nın toplantı kararının ardından borç verme faizi yüzde 13,5'tan 16.5'e yükseltildi. Dolar kuru ise  4,60'a geriledi.

Toplantı sonrasında Merkez Bankası faiz arttırma kararı aldı. Merkez Bankası diğer faiz oranlarını sabit tuttu, para piyasalarını sıkılaştırma kararı aldı.

 

PPK'den açıklama

Toplantı sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para Politikası Kurulu (PPK)'ndan şu açıklama yapıldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası paraPiyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir: 

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutulmuştur.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştur.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 13,5’ten yüzde 16,5’e yükseltilmiştir.

Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

MB'nin faiz artırımı sonrasında hükümetten ilk açıklama geldi.

İşte o haber: http://www.adanademokrat.com/haber-onizleme-6131.html

 

Cumhuriyet

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Son, dakika..., MB'den, 'faiz, artırım', kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı