Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 20:23
 
Rıza Sarraf Tanık Sandalyesinde
ABD’nin New York kentinde başlayan Hakan Atilla’nın yargılandığı davada tanık olmayı kabul eden Rıza Sarraf mahkemeye getirildi.
Dünya Haberi
Rıza Sarraf Tanık Sandalyesinde

ABD'de İran ambargosunun delinmesiyle ilgili davasında tanık olmayı kabul eden Rıza Sarraf ifade vermeye başladı. Tanık kürsüsünde yemin eden Sarraf savcılıkla yaptığı anlaşmayı anlatıyor.

İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını Amerikan finans sistemini kullanarak ve Türkiye’de hükümet yetkililerinden yardım alarak delme suçlamasıyla görülen davada, son anda sanık sandalyesinden tanık sandalyesine ‘transfer’ olan İranlı işadamı Rıza Sarraf bugün ifade vermeye başladı.

 

CANLI BLOG

22.12 Rıza Sarraf, altın ticaretinin nasıl işlediğini tahtada çizerek anlatmak için tanık kürsüsünden ayrıldı.

‘TÜPRAŞ’ İLE ‘BOTAŞ’ İDDİASI

Sarraf daha sonra altın ticaretinin nasıl yapıldığını anlatmak için sandalyesinden inerek bir şema çizdi. Amerikalı gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab’ın Halkbank ile bağlantılı şirketler arasında ‘Tukresh’ ile ‘Botosh’ isimlerini andığını ancak bunların kendisine tanıdık gelmediğini yazdı. Sosyal medyada, bu şirketlerin TÜPRAŞ ile BOTAŞ olduğu yorumu yapıldı.

SARRAF'IN ŞEMASI BASINA VERİLECEK

Rıza Sarraf'ın İran yaptırımlarının delinmesini sağlayan altın ticaretinin nasıl yapıldığını anlattığı şeması mahkeme belgelerine delil olarak girdi. Bu, şemanın basınla paylaşılacağı anlamına geliyor.

Amerikalı gazeteci Adam Klasfeld şemanın ‘son derece karmaşık’ göründüğünü yazdı.

22.05 Sarraf, Ulusal İran Petrol Şirketi'ne ilişkin bilgileri paylaşıyor.

22.02 Savcı, İran'la yürütülen ticaretten kâr olarak Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı iddia edilen 2.4 milyon TL'lik ödemenin dekontunu kanıt olarak sundu. Atilla'nın avukatı itiraz etti. Hakim Berman kanıtı kabul ediyor.

21.52 Savcı 'Bu ödemeleri Çağlayan ne şekilde aldı?' sorusuna Sarraf, "Nakit para, değerli eşyalar ve banka havaleleri' diye yanıt verdi. Ödemeyi alanlar arasında Çağlayan'ın aile üyeleri olup olmadığı sorusuna ise 'Evet' yanıtını verdi.

21.38 Aranın ardındanSarraf tanık kürsüsüne döndü, yeniden ifade vermeye başlayacak. Duruşmanın ilk kısmında Sarraf'ın ayaklarında yer alan zincirlerin çıkarıldığı aktarıldı.

21.29 Fotoğraf çekmenin yasak olduğu mahkeme salonunda savcının üzerinde çalıştığı bir şema dikkat çekiyor. Şemanın Türkçeleştirilmiş hali şöyle:

20:30 - Duruşmada öğle molası verildi.

20:13: Sarraf'a "Süleyman Aslan seni geri çevirince neden Zafer Çağlayan ile irtibata geçtin" diye soruldu. Zarrab şu yanıtı verdi: "Çünkü o ekonomi bakanıydı."

'ZAFER ÇAĞLAYAN'A 45-50 MİLYON EURO RÜŞVET VERDİM'

Sarraf, Halkbank ile ilişkisinin 2012 yılında başladığını ancak bağlantılarının daha eskiye dayandığını söyledi. Türkiye'de eşi Ebru Gündeş'in ünlü bir sanatçı olmasından dolayı hep göz önünde olduğunu söyleyen Sarraf, bu nedenle dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın kendisini reddettiğini söyledi.

Bunun ardından dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile bağlantıya geçtiğini belirten Zarrab, Çağlayan'a Halkbank ile olan işi halletmesi için 45 ila 50 milyon euro arasında bir tutar rüşvet verdiğini söyledi.

20.12 Rıza Sarraf, Halkbank'ın başlangıçta Türkiye'de şöhreti nedeniyle onunla çalışmak istemediğini söyledi. Banka yetkilisi Süleyman Aslan'ın "Ben altın ticareti yapmak için çok popülerim" dediğini iddia etti. Sarraf, ancak, yine de iş için bastırmaya devam ettiğini söyledi.

20:00 - Sarraf: Aktif Bank direkt İranlılarla çalışıyordu. Beni ortadan kaldırdılar.

Savcı: “Gelirlerinizin önemli bir bölümü Aktif Bank’tan mı geliyordu?”

Sarraf: Kesinlikle.

20.03 Rıza Sarraf, "Eşim Türkiye'de ünlü bir sanatçıydı, ben her zaman halkın gözü önünde olan bir kişiydim" dedi.

19.59 Sarraf Halkbank le ilişkisini anlatıyor, Ahmed Alajaji adında kuyumcunun İran gelirlerini Halkbank'a koymak için altın ihracatı sistemi önerdiğini söyledi.

19.56 Sarraf, İran Merkez Bankası'ndan sonra Bank Mellat'la iş yaptığını söyledi.

19: 32 - Rıza Sarraf, İran eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bağlantısını kabul etti.

19: 28 - Sarraf, İran Merkez Bankası eski Başkanı Mahmud Bahmani'yle 2010 ve 2011 yıllarında toplantılar yaptığını söyledi. Zarrab, bankaya 'nakit teslimatına yardım için' daha iyi bir 'fiyat' önerdiğini, daha sonra bu ilişkinin sona erdiğini söyledi.

19: 25 - ​Aktif Bank bana İran'la iş yapacak müşterilerin hesap açmak için özel bir izin alması gerektiğini söyledi. Aktif Bank Genel Müdürü ile görüşmeme dönemin AB Bakanı Egemen Bağış yardımcı oldu.

Mahkeme salonunda eski AB bakanı Egemen Bağış'ın fotoğrafı gösterildi.

19:13 - Sarraf, İran'ın gaz ve petrol satışlarından elde ettiği geliri kullanamadığını söylerken, yaptırım kuralları konusunda en iyi bilgiye sahip kişinin Hakan Atilla olması nedeniyle onu aradığını söyledi.

18:50 - Sarraf, işbirliği yapmanın hapisten çıkmak için en hızlı yol olduğunu söyledi. "Hala FBI gözetimdeyim, otelde kalmıyorum" dedi.

18:47 - Rıza Sarraf: Hapisteyken bir gardiyana içki ve cep telefonu kullanımı için rüşvet verdiğim doğru

18:45 -Rıza Sarraf: Mart 2016’da tutuklandığımda FBI’ya doğruları söylemedim. Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuktan sonra şoka girmiştim. Doğru yanıtları veremedim. Korkmuştum.

18:41 - Sarraf'ın yanında tercümanı duruyor. İngilizce konuşacak yeterliliğe sahip olmasına rağmen, Sarraf Türkçe konuşmayı tercih etti.

18:30 - Rıza Sarraf, ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle mahkemeye getirildi

‘SAKİN GÖRÜNÜYOR’

Reuters ajansı, Sarraf'ın ifade vermeye başladığını son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Duruşmayı yerinden izleyen Amerikalı gazeteci Pete Brush ise Sarraf'ın uzun kollu, gri bir gömlek ve üzerine koyu renkli bir cezaevi giysisi giydiğini duyurdu. Brush, Sarraf için “Sakin görünüyor, suyundan yudum alıyor” tarifini yaptı.

‘DOĞRUYU ANLATACAĞIM’

Rıza Sarraf, savcılık makamıyla yaptığı işbirliği altında üç yükümlülüğü olduğunu söyledi. Bunları, “Tam olarak doğruyu anlatmak, Amerikan hükümetiyle işbirliği yapmak ve bundan sonra suç işlememek” olarak sıraladı.

‘BENİ OTELDE TUTMUYORLAR’

Sarraf, bir otelde olduğu iddialarını da yalanladı. FBI gözetimi altında tutulduğunu, ‘özgürce hareket etmediğini’ söyledi.

Savcı David Denton dün jüri üyelerine yaptığı açış konuşmasında Sarraf'ı iddia makamının ‘yıldız tanığı’ olarak nitelemiş, her şeyin iç yüzünü anlatacağını söylemişti. Sarraf'ın en az iki gün boyunca ifade vereceği belirtiliyor.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Rıza, Sarraf, Tanık, Sandalyesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı