Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 04:45
 
Otoban Taşucu'na kadar uzuyor
Çeşmeli'de biten Adana-Mersin otoyolunun, Taşucu çıkışına kadar uzatılacağı ve yeni yapılan Taşucu-Gazipaşa otoyoluna bağlanacağı öğrenildi. Böylece, özellikle Adanalı yazlıkçılar için işkenceye dönüşen Taşucu- Çeşmeli arasındaki trafiğin rahatlaması bekleniyor. Proje için tüm onayların alındığını ve yakında ihaleye çıkılacağını açıklayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Çukurova Bölgesel Havaalanı'nın da 2019'un ilk çeyreğinde hizmete girmesini hedeflediklerini söyledi.
Yaşam Haberi
Otoban Taşucu'na kadar uzuyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Adanalıları da yakından ilgilendiren açıklamalar yaptı. Mersin'de yazlıkları bulunan Adanalıların yaşadığı trafik çilesi yıllardır çözülemeyen bir soruna dönüşmüştü. Özellikle haftasonları otoban bölümünün dışında kalan yollarda yaşanan yoğunluk Adanalı yazlıkçıların en büyük çilesi.

Adana-Mersinin Otoyolu'nun Çeşmeli'de sona eren bölümünü Silifke'nin Taşucu Mahallesi çıkışına kadar uzatmayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Elvan, projenin tüm onaylarının tamamlandığını ve yakın zamanda ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Otoyolun yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ve kısa sürede tamamlanmasını umduklarını belirten Bakan Elvan, "Adana-Antalya arasının modern bir otoyola kavuşmasını amaçlıyoruz" diye konuştu.

Bir önceki müteahhitin ekonomik sıkıntıya girmesi nedeniyle yapımı uzayan Çukurova Bölgesel Havaalanı inşaatıyla ilgili olarak da bilgiler veren Bakan Elvan, "Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapım çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz 2019 yılının en azından ilk çeyreğinde bu havalimanını vatandaşlarımızın hizmetine sunmak ki 30 milyon yolcu kapasiteli olacak. Havalimanı iki aşamalı olacak; ilk etapta 15 milyon kapasiteye ikinci etapta da 30 milyon kapasiteye sahip olacak ve Çukurova bölgesinin can damarlarından biri haline gelecek. Çukurova Bölgesel Havalimanı, hem Mersin'e hem de Adana ve Osmaniye'ye, yani Çukurova'ya hizmet edecek" dedi.

Bakan Elvan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Cennet-Cehennem, birçok insanın ziyaret ettiği ettiği bir turizm bölgesi. Burada da çok ciddi eksiklikler var. Obruklara iniş çıkış çok zordu. Buraya bir asansör ve seyir terası yapıyoruz. Aşağı yukarı 10 milyon liralık bir proje geliştirdik. Şu anda çalışmaya başladık. Orayı daha da zenginleştiriyoruz, görkemli hale getiriyoruz. Uzuncaburç, muhteşem bir bölge. Bazı kesimler tarafından bu bölgenin Efes'i olarak tanımlanıyor. Tarihi dokusu, doğal güzelliklerle iç içe ama maalesef bu güne kadar yeterli düzeyde restorasyon çalışmaları yapılmamış. Burayı da yatırım programına aldık. Şu an projelendirme aşamasında. Projelendirme biter bitmez bunu uygulamaya koyacağız. Gerçekten bu bölgeyi Türkiye'ye, Mersin'e kazandıracağız.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Otoban, Taşucu'na, kadar, uzuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı