Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 13:05
 
Operasyonda İncirlik kullanıldı mı?
ABD’li CNN International kanalının haberine göre ise ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye yönelik saldırısında Türkiye'deki İncirlik Üssü de kullanıldığı iddia edildi. Canlı yayında aktarılan operasyon bilgilerine dair harita üzerinde İncirlik Üssü’nün de operasyona dahil olduğu bildirildi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, Suriye'ye yönelik hava saldırılarıyla ilgili "Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmamıştır" dedi.
Dünya Haberi
Operasyonda İncirlik kullanıldı mı?

ABD’nin Suriye’ye saldırmasının ardından en büyük soru İncirlik Üssü’nün kullanılıp kullanılmadığı oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla, saldırıya desteğini ilan ederek, "memnuniyetle karşıladıklarını" duyurmuştu.

ABD’li CNN International kanalının haberine göre ise ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye yönelik saldırısında Türkiye'deki İncirlik Üssü de kullanıldığı iddia edildi. Canlı yayında aktarılan operasyon bilgilerine dair harita üzerinde İncirlik Üssü’nün de operasyona dahil olduğu bildirildi.

DHA ise Suriye’ye yönelik saldırıda İncirlik Üssü’nün kullanıldığı iddiasına ilişkin şu ifadelerin yer aldığı bir haber geçti:DHA: OPERASYON SAATLERİNDE RUTİN UÇUŞ DA GÖZLENMEDİ

“ABD- Türk Ortak Savunma tesisi olan İncirlik Üssü'nde sessizlik hakim. Suriye ve Irak'taki DEAŞ'a karşı oluşturulan koalisyon güçleri ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Katar'ın uçakları ile Türk Hava Kuvvetleri'nin İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nın konuşlu olduğu İncirlik'te, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye operasyonu yaptığı sırada herhangi bir hareketlilik gözlenmedi. Yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin düştüğü İncirlik'te operasyon saatlerinde rutin uçuş da gözlenmedi.”

BOZDAĞ: İNCİRLİK KULLANILMADI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye'ye yönelik hava saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bozdağ, saldırıda İncirlik Üssü'nün kullanılmadığını söyledi.

Bozdağ, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

  • Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı."
  • Suriye konusunda Türkiye'nin tutumu nettir. Suriye'de Türkiye, Esed rejimine, kimyasal veya konvansiyonel silah kullanımına, iç çatışmalara, insanların öldürülmesine, insanların yerinden yurdundan edilmesine, DEAŞ, PKK, KCK, PYD/YPG dahil bütün terör örgütlerine karşıdır.
  • Çözüm için bilek güreşlerine son vermek ve hesapsız bir siyasi çözüm şarttır, aksi yine kandır.

Birgün

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Operasyonda, İncirlik, kullanıldı, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı