Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 15:05
 
Öğrenciler Aladağ'da cemaatlere mahkum
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) liselere giriş sınavıyla öğrenci alacak okullara ilişkin önceki gün yayımladığı kılavuz birçok yönüyle tepki çekti. Kılavuzda yer verilen okullar bölgelere göre incelendiğinde çarpıcı detaylar da ortaya çıktı. Cemaat yurdunda yaşanan yangınla gündeme gelen Adana’nın Aladağ ilçesinde öğrencilerin merkezi sınavla yerleşebilecekleri en yakın okul 62 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Eğitim Haberi
Öğrenciler Aladağ'da cemaatlere mahkum

Birgün Gazetesi'nden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) liselere giriş sınavıyla öğrenci alacak okullara ilişkin önceki gün yayımladığı kılavuz birçok yönüyle tepki çekti. Kılavuzda yer verilen okullar bölgelere göre incelendiğinde çarpıcı detaylar da ortaya çıktı. Cemaat yurdunda yaşanan yangınla gündeme gelen Adana’nın Aladağ ilçesinde öğrencilerin merkezi sınavla yerleşebilecekleri en yakın okul 62 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Süleymancılar’a ait öğrenci yurdunda 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı yangının yaşandığı Adana’nın Aladağ ilçesindeki hiçbir okul “nitelikli” okul kapsamına alınmadı. Faciada çocuklarını kaybeden Aladağlı ailelerin, “Yaşadığımız yerde ilköğretimden sonra okul yok” feryatlarına karşın MEB, ilçedeki öğrencilere merkezi sınavla yerleşebilecekleri bir okul göstermedi. 2 Haziran’da gerçekleştirilecek sınavda ilk yüzde 10’luk dilime giren öğrencilerin kayıt yaptırabilecekleri en yakın okulun Aladağ’a 62 kilometre uzaktaki Kozan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olduğu öğrenildi. Kozan’da belirlenen diğer okullar, Fatih Anadolu Lisesi ve Kozan Fen Lisesi oldu.

“Çocuklar örgün eğitim dışına”

Taşımalı eğitimin kaldırılması ve devlet yurtlarının yetersiz olması nedeniyle seçeneksiz bırakılan Aladağlı veliler, kılavuzun açıklanmasıyla bir şokla daha karşılaştı. İlçede, fen lisesi ya da Anadolu lisesinde öğrenim görmek isteyen öğrencilere tercih hakkı tanınmadı. İlçeye 75 kilometre uzaklıktaki Kozan’daki fen ve Anadolu lisesinin yanısıra Adana’nın genelinde belirlenen “nitelikli” Anadolu liselerinin hiçbirinde pansiyon olanağı bulunmuyor. Kozan’daki devlet yurtlarının yetersizliği göz önüne alındığında, öğrenciler bir kez daha cemaat yurtlarına mahkûm edildi.

Köy okullarının kapatılmasıyla birlikte öğrencilerin cemaat yurtlarına mahkum edildiğine dikkati çeken Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Aladağ davası memleket davasıdır’ isyanımızın karşılığını ortaöğretim sınavına geçiş sisteminde de görüyoruz” diye konuştu. Aladağ’daki öğrencilerin yanarak hayatını kaybettiğini hatırlatan Aydoğan, “İlçelerde lise belirlenmemesi ve devlet yurtlarının pansiyonlu okullar olmadığı gerçekliği üzerinden çocukları örgün eğitim dışına” dedi. Aydoğan, Adana’da ortaya çıkan tablonun Türkiye’nin genel durumundan ayrı tutulamayacağını söyleyerek, “Her çocuk için kavga etmeye değer’ demeye, ‘Öğrencime Dokunma’ kampanyamızı velilerimizle birlikte ülkenin her yerine yaymaya, öğrencilerimize, geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Birgün

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Öğrenciler, Aladağ'da, cemaatlere, mahkum,
Yorumlar
Haber Yazılımı