Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 23:38
 
Karnaval'da 'konser alanına alınmadık' iddiası
Türkiye’nin ilk ve tek kadın bandosuna sahip Adana Kız Lisesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden karnaval tepkisi. Odatv.com'da yer alan habere göre; 6 yıl önce Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirilen karnaval yürüyüşündeki tertip ve düzenin, bu yıl olmadığını belirten dernek başkanı Belkıs Yakıcı, “Hayal kırıklığı yaşadık” dedi. Yakıcı "Kortej sonrası konser alanına da alınmadık" ifadelerini kullandı.
- Haberi
Karnaval'da 'konser alanına alınmadık' iddiası

Odatv.com'da yer alan haberde, yaşanan olay, Adana Kız Lisesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Bando Takımı'nın konser alanına alınmaması, TBMM'de kadın oyuncuların sahneye çıkarılmaması olayıyla eşdeğer görüldü ve "yine aynı ayırımcılık" tabiri kullanıldı. Odatv.com'un paylaştığı haber şöyle:

Türkiye’nin ilk ve tek kadın bandosuna sahip Adana Kız Lisesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Portakal Çiçeği Karnavalı'nda yaşananlara tepki gösterdi.

6 yıl önce Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirilen karnaval yürüyüşündeki tertip ve düzenin, bu yıl olmadığını belirten dernek başkanı Belkıs Yakıcı, “Hayal kırıklığı yaşadık” dedi.

"GİRMEK NE MÜMKÜN"

Kortej yürüşü başlangıç noktası hakkında da bilgi sahibi olamadıklarını ifade eden Yakıcı, kortej sonrası konser alanına da alınmadıkları için tertip komitesine tepki gösterdiler.

Karnavalın, Adana’nın yanı sıra Türkiye için de önemli bir etkinlik olduğunu belirten Dernek Başkanı Yakıcı, Türkiye’nin ilk ve tek kadın bando takımı olarak, karnavalı büyük bir heyecanla beklediklerini söyledi.

Karnavalın ilk başladığı yıl da bando takımı olarak kortejde yer aldıklarını belirten Yakıcı, “O yılın güzelliği ve mutluluğunun tadı damağımızda kaldı. Bu yıl çok daha güzel ve düzenli olur ümidiyle, Türkiye’nin ilk ve tek kadın bando takımı olan Adana Kız Lisesi Mezunları Bando Takımı olarak başvurduk. Bu yıl sadece özel kostümlü olanlar katılabilir dediler. Sayısını tam olarak bilemediğim gruplardan (73 de diyen oldu 53 de) kaçı özel kostümlüydü hepimiz gördük. Bizler Adana Kız Lisesi Mezunları iş kadını ve emekli arkadaşlarla (çoğu okul dönemde bando takımındaydı) işimizden, ailemizden fedâkarlık ederek okulumuza yakışan disipline yakışır bir şekilde çalışarak, özel tasarlanmış kostümlerimizle kortejin başlayacağı yer olan Galleria’nın girişine geldik. Ama girmek ne mümkün! Polis barikatları girişleri kapatmış. Araçlarda bulunan malzemelerimizle ortada kalakaldık. Davul ve bando malzemelerini o sıcakta taşımak zorunda kaldık. Korteje katılanların malzemelerini taşımaları için farklı bir geçiş noktası ayarlanabilirdi. Kortej sıralaması için ilgilenen görevliler ortalıkta yok. Bizim sıra numaramız 33. LÖSEV’in numarası 31. Biz hemen arkasındayız. Bizim arkamızdaki grup numarası 43. Peki aradakiler nerede? Bilen yok. Kortej yürüyüş alanı çok dar olduğundan enstrümanları çalmakta zorlandık” şeklinde konuştu.

"KONSER ALANINA ALINMADIK"

Binbir güçlük ve sıkışıklık arasında korteji tamamlamayı başardıklarını söyleyen Dernek Başkanı Belkıs Yakıcı, “Bizler, sırayla meydana alınıp, katılanların anons edileceğini, en azından ‘teşekkür’ edileceğini zannederken, konser alanına bile alınmadık. 20 yıldır STK’larda emek vermiş bir kişi olarak hayallerimizi hiç kaybetmemişiz ki, bunları düşünebiliyoruz. Tabii ki, hayalmiş. Kapıdaki görevli genç, ‘17’ye tadar olan grupları alıyoruz’ diyerek acı gerçeği suratımıza çarptılar. Bütün bando takımı ortada kalakaldık. Önceki karnavallarda da benzer sıkıntılar yaşadık ama hep ayıp olmasın diye susmuştuk. Sağ olun ya. Bıktık artık bu ayrımcılıktan, emeğe saygısızlıktan. Karnaval komitesini işi bilenlerden oluşturun. 19 Mayıs gibi büyük organizasyonları yapan öğretmenlerimize de komitede yer verirseniz bu tür aksaklıkların yaşanmayacağını düşünüyorum” diye tepkisini dile getirdi.

KADINLARIN SAHNEYE ÇIKARILMASI ENGELLENMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde de, BMM Çanakkale Şehitlerini anma etkinliğinde, Devlet Tiyatroları'nın 3 gün provasını yaptığı gösteriye 1 saat kala, kadın oyuncuların sahneye çıkması engellenmişti. Kararın Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın talebiyle alındığı bildirilmişti.

Kadın oyunculara ancak seyirci koltuklarının yanındaki koridora inen basamaklar layık görülmüştü...

odatv.com

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Karnaval'da, 'konser, alanına, alınmadık', iddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı