Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 00:22
 
"Karnaval 2-3 haftaya yayılacak"
Bu yıl 6. gerçekleştirilen ve Türkiye'nin ilk ve tek sokak karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı'nın kapanış bildirgesi yayınladı. Sosyal medyada 'Nisan'da Adana'da' başlığı altında yayınlanan bildiride, önümüzdeki yıldan itibaren karnavalın 2-3 haftaya yayılacağı açıklandı. Bildiride "Tahminimize göre 4 gün boyunca toplam 1,5 milyon kişinin kentin farklı bir çok farklı noktasındaki etkinlikleri takip ettiği böylesine büyük katılımlı bir organizasyon örneğine dünyada rastlanması pek mümkün görünmemektedir" ifadelerine yer verildi.
- Haberi

Bu yıl 6. gerçekleştirilen ve Türkiye'nin ilk ve tek sokak karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı'nın kapanış bildirgesi yayınladı. Sosyal medyada 'Nisan'da Adana'da' başlığı altında yayınlanan bildiride, önümüzdeki yıldan itibaren karnavalın 2-3 haftaya yayılacağı açıklandı. Bildiride "Tahminimize göre 4 gün boyunca toplam 1,5 milyon kişinin kentin farklı bir çok farklı noktasındaki etkinlikleri takip ettiği böylesine büyük katılımlı bir organizasyon örneğine dünyada rastlanması pek mümkün görünmemektedir" ifadelerine yer verildi.

Yayınlanan kapanış bildirgesinde şu görüşlere yer verildi:

Aylar süren bir hazırlık sürecinden sonra, bir karnavalı daha geride bırakmış bulunuyoruz.

Her sene olduğu gibi, karnaval bittikten sonra tüm istatistiki verilerin de değerlendirildiği Karnaval Raporu’nun hazırlanması, karnaval esnasında gözlemlenen ve katılımcılardan bize ulaşan aksaklıklarla ilgili aldığımız notların toparlanması gibi çalışmalarımızı Nisan ayı sonuna kadar tamamlayacağız.
Hemen arkasından, 2019 yılı karnaval planlaması ile ilgili çalışmaları da başlatacağız.

Bu yıl geçmiş 5 yılın çok çok üzerinde bir rekor katılıma ulaşmış bulunuyoruz. Son ana kadar devam eden birçok belirsizliğe rağmen, mevcut şartlar altında elden gelen en iyisini yapmaya çalışırken bizlere destek veren resmi destekçilerimiz Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi, Çukurova Belediyesi ve Adana Ticaret Odası’na özel teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca, karnavala katkı veren maddi ve ayni sponsorlarımıza teşekkür ederiz.

Bu sene de dahil olmak üzere, bu kadar kalabalık katılımlı bir organizasyonda, çok şükür ki emniyet kayıtlarına yansımış hiçbir tatsızlık olmamıştır.

Adana halkı, kendi topraklarında misafir ettiği herkesin güvenliğini kendi sorumluluğunda htiğini de bir kez daha göstermiş oldu. Artık farklı olumsuz haberlerle değil, Adanalı’nın mertliğini bir kez daha ortaya koyması açısından da karnavalımız önemli bir katkı sağlamıştır.

Sadece Adana’da değil, komşu il ve ilçelerdeki otellerin dahi dolu olduğu, bir tahmine göre 4 gün boyunca toplam 1,5 milyon kişinin kentin farklı bir çok farklı noktasındaki etkinlikleri takip ettiği böylesine büyük katılımlı bir organizasyon örneğine dünyada rastlanması pek mümkün görünmemektedir.

Yine dünyadaki festival ve karnavallara baktığınız zaman, tek bir tema üzerine yapılan, ağırlıklı olarak farklı konser organizasyonlarından veya tek konseptli kortej organizasyonundan oluşan etkinlikler olduğunu göreceksiniz. Dünyada bu denli geniş yelpazede etkinlik programı bulunan başka bir festival veya karnaval organizasyonu bulunmamaktadır.

Karnavalın bu yıl ulaştığı seviyeyi anlatmak için, modadan otomotive, spordan sanata, lezzetten eğlenceye kadar 8 ayrı yarışma düzenlendiğini, sadece Ulusal Satranç Turnuvası’na 18 farklı ilden ve yurtdışından toplam 450 oyuncunun katıldığını, karnaval programı içinde 3 farklı festivalin de yer aldığını, karnaval boyunca bir çok farklı konuda toplam 120 adet etkinlik gerçekleştiğini, karnavala 5 farklı ülkenin büyükelçilerinin aileleri ile birlikte katıldıklarını ve uluslararası tanınırlık boyutumuzun değiştiğini söylersek, ne kadar büyük bir organizasyondan bahsettiğimizi daha iyi ifade etmiş oluruz.

Portakal Çiçeği Karnavalı'nın Adana'daki bir çok farklı sektör ve büyüklükteki sayısız işletmeye, binlerce küçük girişimciye ve özellikle kadın girişimcilere ve emekçilere ekonomik fayda sağlaması ise bizi en çok mutlu eden özelliklerinin başında gelmektedir.

Önümüzdeki yıldan itibaren, karnaval programının formatını geliştirerek, sadece bir kaç güne yoğunlaşan bir program yerine, portakal çiçeği mevsimi boyunca 2-3 hafta boyunca yerli yabancı ziyaretçilerin kentimizi ziyaret etmesini sağlamak, karnavaldaki trafik ve diğer lojistik zorlukları da rahatlatmak için çözümler geliştirmeyi amaçlamaktayız.

Karnaval programının hazırlanması aşamasında sadece küçük bir komitenin kararları aldığı ve uyguladığı gibi bir yanlış anlaşılmaya da açıklık getirmek isteriz. Komitemiz geçtiğimiz sene genişletilmiştir. Ayrıca; böylesine büyük bir organizasyonun, yerel kamu kurum ve kuruluşlarının birçoğunun katılımı olmadan gerçekleştirilemeyeceğini de belirtmek isteriz.
Nihai kararlar için birçok konu dikkate alınmaktadır. Kent yerleşimi, lojistik, trafik, güvenlik, karnaval esnasında gelen misafirlerin karşılaşacağı görüntü, yasal olarak uyulması gereken düzenlemeler vb. burada sayamayacağımız birçok kriteri değerlendirip, olabildiğince çoğunluğun memnuniyetini de sağlayacak çözümlere karar vermek durumundayız. Farkındayız ki herkesi memnun etmek pek de mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse; bu yıl aldığımız eleştiriler arasında “Geçen sene Galeria’da yapılmıştı ve çok daha güzeldi.”, “Lütfen caddeleri trafiğe kapatmayın, evlerimize ulaşamıyoruz, öğrenciler okullarına gidemedi”, “Lütfen daha fazla caddeyi trafiğe kapatın, bu şekilde yayalar güvende değil” gibi mevcut duruma zıt birçok talep var.

Yani; en son alınan karar noktasına kadar birçok kriter değerlendirilip, en uygun ve yapılabilir olanı seçilmektedir. Sizlerden ricamız, bir de şöyle düşünmenizdir; böylesine yoğun katılımlı bir organizasyonda bazı aksamalar olurken, sonuçta katılanların çok büyük oranda memnuniyeti ve güvenlik konusunda herhangi bir tatsızlığının yaşanmamış olması en önemli unsurdur.

Her karnaval sonrasında da söylediğimiz gibi; karnavalımızla ilgili her türlü eleştiri, öneri, proje fikrinizi lütfen info@nisandadanada.com adresimize e-posta olarak gönderiniz. Farklı sosyal mecralarda yazmış olduğunuz yorumları takip etmemiz mümkün olamayacağından, e-posta haricindeki değerli görüşleriniz bizlere ulaşamayabilecektir.

Yine tüm resmi ve en doğru bilgileri, duyuruları sadece ve sadece “nisandaadanada” isimli resmi sosyal medya hesaplarımızdan, mobil uygulamamızdan veya web-sitemizden takip ediniz.

Her sene olduğu gibi, gelecek sene de,

Nisan’da Adana’da...

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: "Karnaval, 2-3, haftaya, yayılacak",
Yorumlar
Haber Yazılımı