Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 05:07
 
Karalar'ı zor bir 2 yıl bekliyor
Borçları ve personel şişkinliğiyle yatırım yapamaz hale gelen Adana Büyükşehir Belediyesi'nde Zeydan Karalar dönemi başladı. Adeta enkaz devralan Karalar, yapılandırılmış ödemeleriyle birlikte 6 milyar liraya yaklaşan bir borç batağının altından kalkmaya çalışacak. Yıllık bütçesi 1.7 milyar lira civarında olan Büyükşehir Belediyesi'nin bir yandan yarım kalmış projeleri tamamlaması bir yandan da borçlarını eritmesi gerekiyor. Sözün özü Karalar'ın zor bir 2 yıl bekliyor.
Gündem Haberi
Karalar'ı zor bir 2 yıl bekliyor

Adana - Borçları ve personel şişkinliğiyle yatırım yapamaz hale gelen Adana Büyükşehir Belediyesi'nde Zeydan Karalar dönemi başladı. Adeta enkaz devralan Karalar, yapılandırılmış ödemeleriyle birlikte 6 milyar liraya yaklaşan bir borç batağının altından kalkmaya çalışacak.

Seçilmeden önceki çalışmalarında personele 6 ay içerisinde düzenli maaş ödemesi yapacaklarını vaad eden Karalar, ülkenin içinde bulunduğu kriz ortamında mali disiplini sağlamak için ciddi bir mücadele içerisinde olacaklarının ilk sinyalini verdi. Alanında uzman olan ve yıllarca Maliye Bakanlığı Başkontrolörü olarak görev yapan Adanalı Dr. Ergül Halisçelik'i Genel Sekreter olarak atayan Karalar'ın, belediye yönetiminde ciddi reformlar yapması bekleniyor.

Karalar'ın ilk etapta çalışmadan maaş aldıkları ileri sürülen bankamatikçileri tespit edeceği ve bu alanda temizliğe başlayacağı tahmin ediliyor. Yıllık bütçesi 1.7 milyar lira civarında olan Büyükşehir Belediyesi'nin bir yandan yarım kalmış projeleri tamamlaması bir yandan da borçlarını eritmesi gerekiyor. Sözün özü Karalar'ın zor bir 2 yıl bekliyor.

 

Çukurova'da da sıkıntı var

 

Çukurova Belediyesi'nin de ekonomik anlamda sıkıntılı olduğu biliniyor. Türkiye'nin yaşadığı ekonomik kriz ortamında mali sıkıntıyı aşmaya çalışan Çukurova Belediyesi, bir yandan yeni gelir kalemleri yaratmaya çalışırken bir yandan da giderlerini kısmak zorunda kalacak. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in mali yapıyı düzeltmek adına ciddi tedbirler alacağı söyleniyor.

 

En rahat Seyhan

 

Mali açıdan en sorunsuz belediye ise Seyhan. Seyhan Belediyesi'nin de borcu var ancak, Büyükşehir, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam'a göre mali yapısı en sağlam belediye de Seyhan Belediyesi. Günü geçmiş borcu yok denecek kadar az olan Seyhan Belediyesi'ni verimli bir 5 yıllık çalışma dönemi bekliyor. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'ın seçim çalışmalarında açıkladığı projelerini zaman geçirmeden hayata geçirmek istediği ve ilk meclis toplantısının ardından hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacağı öğrenildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karalar'ı, zor, bir, 2, yıl, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı