Haber Detayı
22 Şubat 2019 - Cuma 12:05
 
İstanbul, Ankara sefa sürüyor, Adana ve İzmir cefa çekiyor!
Ulaştırma Bakanlığı, kaynaklarını Ankara ve İstanbul metrolarına akıtacak. 2019’da İstanbul metrolarına 3.2 milyar, Ankara’ya 1 milyar gönderecek. İzmir’e 30 bin lira ayrıldı. Adana ise bırakın hafif raylı sistemin 2. etabının yapılmasını, elindeki sistemin işletmesini dahi Ulaştırma Bakanlığı'na devredemedi. Yatırım, destek, teşvik ve hibelerden en alt düzeyde yararlandırılan Adana'da, havalimanı ve stat inşaatı gibi yıllardır tamamlanamayan önemli projeler de var.
Yaşam Haberi
İstanbul, Ankara sefa sürüyor, Adana ve İzmir cefa çekiyor!

Adana - Bir zamanların, tarım ve tarıma dayalı sanayi alanında 'zengin' kenti Adana, yokluklar ve sorunlarla boğuşuyor. Ekonomisi çöken, esnafı kan ağlayan, insanları işsizlik ve ekonomik zorluklarla mücadele eden Adana, ölümcül hasta ama yaşam destek ünitesine bağlı yaşayan bir kent haline dönüştü.

Projelendirilmesinden yapımına, inşaat süresinin uzamasından seçilen güzergaha kadar bir dolu yanlışlarla işletmeye alınan Adana hafif raylı sistemi, yıllardır mücadele edilmesine rağmen bir türlü Ulaştırma Bakanlığı'na devredilemiyor. Mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın vaatleri arasında bulunan metro sisteminin 2. etabının yapımı 'hayata geçirilebilir' mi bilinmez ama Ulaştırma Bakanlığı, Ankara ve İstanbul metrolarının yeni güzergahları için 4.2 milyar lira kaynak ayırdı.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Ulaştırma Bakanlığı, kaynaklarını Ankara ve İstanbul metrolarına akıtacak. 2019’da İstanbul metrolarına 3.2 milyar, Ankara’ya 1 milyar gönderecek. İzmir’e ise 30 bin lira ayrıldı. Adana ise bırakın hafif raylı sistemin 2. etabının yapılmasını, elindeki sistemin işletmesini dahi Ulaştırma Bakanlığı'na devredemedi. Yatırım, destek, teşvik ve hibelerden en alt düzeyde yararlandırılan Adana'da, havalimanı ve stat inşaatı gibi yıllardır tamamlanamayan önemli projeler de var.

 

İşte Cumhuriyet'te yer alan o haber:

2019’da İstanbul metrolarına 3.2 milyar, Ankara’ya 1 milyar lira, İzmir’e ise 30 bin lira ayrıldı.

Bütçe kaynaklarını Ankara ve İstanbul'daki metroların yapımına akıtan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın İzmir'e metrolar için kuruş bile göndermediği ortaya çıktı. Bakanlık, bugüne kadar 9 milyar lira para harcadığı İstanbul ve Ankara'daki metrolara bu yıl da 4.3 milyar lira daha kaynak gönderecek. İzmir'e ise sadece 30 bin lira ayrıldı.

İstanbul'a ayrılan 3.2 milyar liralık kaynağın 2 milyar 776 milyon lirası İstanbul Havalimanı raylı sistem bağlantıları için kullanılacak. Bu kapsamda Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro inşaatına 2 milyar 275 milyon lira, Halkalı-İstanbul Havalimanı metro inşaatına 460 milyon lira harcama yapılacak.

Geri kalan 41 milyon lira da müşavirlik hizmetlerine gidecek. Toplam 13.9 milyar liraya mal olması beklenen havalimanı raylı sistemleri için ise bugüne kadar 1 milyar 954 milyon lira harcandı.

2019 yılı yatırım programına göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapması gereken metro inşaatlarına bugüne kadar bütçeden 6 milyar 573 milyon 467 bin lira para harcandı. Toplam büyüklüğü 7 milyar 874 milyon lira olan bu metro inşaatlarına bu yıl içinde de 1 milyar 61 milyon lira daha harcanacak ve böylece toplam harcama 7 milyar 635 milyon liraya ulaşacak.

 

Haberimiz üzerine yazılı bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Şevkin, Adana'ya üvey evlat muamelesi yapılmasının 'kabul edilemez' olduğunu ifade etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adanalılara verdiği sözü tutmadığını vurguladı.

Bütçe kaynaklarını Ankara ve İstanbul'daki metroların yapımına akıtan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın CHP’li belediye İzmir ve MHP’li belediye Adana’daki metrolar için tek kuruş bile göndermediğini vurgulayan Dr. Şevkin, “Bakanlık, bugüne kadar 9 milyar lira para harcadığı AKP’li İstanbul ve Ankara'daki metrolara bu yıl da 4.3 milyar lira daha kaynak gönderecek. CHP’li İzmir'e sadece 30 bin lira ayrılırken Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’nin düzenlenmesi ve ikinci etabının yapılmasına yönelik tek bir kuruş dahi yok!” diye konuştu.

2019 yılı yatırım programına göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapması gereken metro inşaatlarına bugüne kadar bütçeden 6 milyar 573 milyon 467 bin lira para harcandığını ifade eden Dr. Şevkin, “Toplam büyüklüğü 7 milyar 874 milyon lira olan bu metro inşaatlarına bu yıl içinde de 1 milyar 61 milyon lira daha harcanacak ve böylece toplam harcama 7 milyar 635 milyon liraya ulaşacak. Yapımına 1996 yılında başlanan ve 2010 yılı Mayıs ayında resmi açılışı gerçekleştirilen 535 milyon dolar maliyetli Adana hafif raylı sistem projesi ise Adanalılar için büyük bir külfet oluşturmaya devam ediyor” dedi.

 

 

'CUMHURBAŞKANI SÖZÜNÜ TUTMADI!'

 

Adana Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının aylardan bu yana maaş alamamasına rağmen belediye gelirlerinin yüzde 40’ının geçici kabulle çalışan ve büyük risk taşıyan, hastaneye, postaneye, stadyuma, üniversiteye uğramayan, her gün zarar eden hafif raylı sistem borcuna kesildiğini anımsatan Dr. Şevkin, Cumhurbaşkanı tarafından 2011 yılında Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda söz verilmesine rağmen sistemin Bakanlığa devrinin gerçekleşmediğini, yine söz verilmesine karşın ikinci etap çalışmalarının da bir türlü başlamadığını dile getirdi

Adana’nın tam anlamıyla üvey evlat muamelesi gördüğünü ve gözden çıkarıldığını vurgulayan Dr. Şevkin, Cumhurbaşkanlığı kararları ve imzasıyla hayata geçirilen, Resmi Gazete’nin 18 Şubat 2019 Pazartesi günlü nüshasında yayınlanan ‘2019 Yatırım Programı’nda da Adana raylı sistemine dair tek bir kuruş dahi ayrılmadığına işaret etti.

 

 

'BÖLGESEL HAVALİMANI RAFA MI KALKTI!'

 

Adana’nın tam anlamıyla üvey evlat muamelesi gördüğünü ve Cumhurbaşkanı ile kabine üyelerinin görmezden geldiği bir kent halini aldığını kaydeden Dr. Şevkin, yatırım programında Adana – Osmaniye – Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi’ne sadece 291 bin lira ödenek ayrıldığını, ayrıca büyük tartışmalara neden olan, birinci sınıf verimli tarım arazileri üzerine kurulması planlanan Çukurova Havalimanı’nın da sürüncemede kaldığının görüldüğünü vurguladı. Dr. Şevkin, “Çukurova Havalimanı’na 2019 yılı için sadece 42 bin 10 lira ödenek ayrılmış. Bu rakamlar da havalimanının adeta rafa kaldırıldığının kanıtıdır. İhale aşamasından inşaatın başlamasına ve inşaatın durdurulmasına kadar olan tüm işlemleri yanlışlıklarla dolu Çukurova Bölgesel Havalimanı da ekonomik açıdan büyük zarara yol açan projelerden biri olmuştur” diye konuştu.

 

Kaynak: (Cumhuriyet) - Cumhuriyet Gazetesi Editör: EDİTÖR
Etiketler: İstanbul,, Ankara, sefa, sürüyor,, Adana, ve, İzmir, cefa, çekiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı