Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 01:43
 
İş Bankası çalışanları için şok gelişme
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) İş Bankası’nın kar dağıtım izni için yaptığı başvuruya izin vermedi. İş Bankası 2018 yılı net karından kar payı ödememe kararını genel kurulun onayına sunacak. İş Bankası hisselerinin önemli bir bölümü çalışanlarının oluşturduğu bir yapıya ait. Dolayısıyla her yıl aynı dönem dağıtılan kar payı çoğunlukla çalışanların oluşturduğu bu yapı aracılığıyla İş Bankası emekçilerine dağıtılıyordu.
Çalışma Yaşamı Haberi
İş Bankası çalışanları için şok gelişme

Ankara - Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İş Bankası’na yönelik çıkışını tartışırken dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerini hedef alarak bunların hazineye devredilmesini istemişti.

Tam bu dönemde de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) İş Bankası’nın kar dağıtım izni için yaptığı başvuruya izin vermedi. İş Bankası 2018 yılı net karından kar payı ödememe kararını genel kurulun onayına sunacak.

KAP’ta yer alan açıklamada, Bankamız, bankacılık mevzuatı çerçevesinde, Esas Sözleşmeye göre kâr dağıtımı izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştur. Kurum, bankacılık sektörünün geneline ilişkin özkaynak yapısının olabildiğince güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikası paralelinde kârın bünyede bırakılması gerekliliğinden hareketle, bankamız net dönem kârının Esas Sözleşmeye göre nakden dağıtılması talebini uygun bulmamıştır denildi.

İş Bankası hisselerinin önemli bir bölümü çalışanlarının oluşturduğu bir yapıya ait. Dolayısıyla her yıl aynı dönem dağıtılan kar payı çoğunlukla çalışanların oluşturduğu bu yapı aracılığıyla İş Bankası emekçilerine dağıtılıyordu. BDDK'nın bu kararı İş Bankası emeçileri üzerinde şok etkisi yarattı.

İş Bankası’nın 2018 net kârı yüzde 9.2 artışla 6.8 milyar liraya yükseldi. Bankanın net kârı dördüncü çeyrekte ise yüzde 83 artışla 2.2 milyar lira olarak gerçekleşti. Banka geçen yıl dördüncü çeyrekte 1.2 milyar lira net kâr elde etmişti.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: İş, Bankası, çalışanları, için, şok, gelişme,
Yorumlar
Haber Yazılımı