Haber Detayı
03 Nisan 2018 - Salı 16:31
 
İncirlik'teki 3. silah deposu da taşındı
ABD yönetimi sürekli yalanlasa da, İncirlik'teki personel ve malzemenin 'başka ülkelere kaydırılma' işlemi devam ediyor. Üsteki mobil silah deposu artık ihtiyaç duyulmadığı için muharebe operasyonlarının yürütüldüğü başka bir tesise taşındı. Böylelikle 3. silah deposu da İncirlik'ten başka bir bölgeye kaydırılmış oldu. Öte yandan ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye’nin Menbiç bölgesinde “yeni bir üs kurduğu” öne sürülüyor.
Gündem Haberi
İncirlik'teki 3. silah deposu da taşındı


ABD yönetimi sürekli yalanlasa da, İncirlik'teki personel ve malzemenin 'başka ülkelere kaydırılma' işlemi devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri’nin Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde bulunan 40 ton ağırlığındaki seyyar silah deposu, artık İncirlik’te ihtiyaç duyulmadığı için muharebe operasyonlarının yürütüldüğü başka bir tesise taşındı.

Hava üssünden taşınan silah deposu sayısı böylece 3’e yükseldi.

Uzun yıllar İncirlik Hava Üssü’nde bulunan arazi tipi ’Armag’ mobil silah deposunun geçtiğimiz günlerde İncirlik Hava Üssü’nden taşındığı bildirildi.

İncirlik Hava Üssü’nde artık ihtiyaç duyulmadığı için, muharebe operasyonlarının yürütüldüğü başka bir tesise taşınması kararlaştırılan 40 ton ağırlığında, 15 metre uzunluğundaki mobil silah deposu, Travis Hava Kuvvetleri Üssü’nden gelen 22’nci Hava Nakliye Filosu’na ait C-5M Super Galaxy ağır nakliye uçağıyla yeni tesise hareket etti.

Son transferle birlikte İncirlik Hava Üssü’nden bugüne kadar toplamda 3 silah deposunun taşındığı öğrenildi.

İNCİRLİK'TEKİ MALZEMELER MENBİÇ'E Mİ KAYDIRILIYOR?

Öte yandan, İran’ın haber ajansı Fars İngilizce, kaynaklara dayanarak ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Menbiç kentinin kuzeyinde, Türkiye’nin liderliğindeki Fırat Kalkan güçlerinin yer aldığı bölgelerin yakınlarında yeni bir askeri üs kurduğu iddiasında bulundu.

ABD GÜÇLERİNDEN DEVRİYE

Bu arada ABD güçlerinin, Kürtlerin ellerindeki bölgeler ile Fırat Kalkanı güçlerinin bulunduğu bölgeler arasında “devriye görevlerini” yapmaya başladığını kaydeden Fars İngilizce, “Bu gelişmenin, Fransa Cumhurbaşkanı’nın (Emmanuel Macron’un), Suriye’nin Kuzeyi’nde Fransız güçlerinin sayısının artırılacağını duyurmasından sonra meydana geldiğine" dikkat çekti. 

SEVKİYAT YAPILDI

“Militanlara bağlı kaynaklar, Türkiye'nin, Menbiç kentini Kürtlerden temizlemeye yönelik adımı ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG)  stratejik kente daha çok silahlı güç ve askeri ekipmanı gönderdiklerini söylediler” denilen haberde, bu sevkiyatın Pazar günü gerçekleştiği de kaydedildi.

odatv.com

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: İncirlik'teki, 3., silah, deposu, da, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı