Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 18:10
 
Gelir adaletsizliğinde de şampiyon Adana!
Bugün 2 milyon 250 bin kişinin yaşadığı, bir zamanların dördüncü büyük şehri ve ‘tarımın başkenti’ diye anılan, günümüzde ise altıncılığa kadar gerileyen Adana, tersten şampiyon olmaya devam ediyor. Yatırımdan aldığı pay dipte, işsizlik oranı ise zirvede olan Adana, TÜİK verilerine göre ‘gelir adaletsizliği’ sıralamasında da zirveyi bırakmadı!
Ekonomi Haberi
Gelir adaletsizliğinde de şampiyon Adana!

Adana - Bugün 2 milyon 250 bin kişinin yaşadığı, bir zamanların dördüncü büyük şehri ve ‘tarımın başkenti’ diye anılan, günümüzde ise altıncılığa kadar gerileyen Adana, tersten şampiyon olmaya devam ediyor. Yatırımdan aldığı pay dipte, işsizlik oranı ise zirvede olan Adana, TÜİK verilerine göre ‘gelir adaletsizliği’ sıralamasında da zirveyi bırakmadı!

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘gelir adaletsizliği’ başlığı altında yaptığı veri derlemesinde İstanbul ve Mersin’le birlikte Adana’yı gelir adaletsizliğinin en yoğun yaşandığı il olarak açıkladı. Gini Katsayısı olarak adlandırılan ve puanlama sistemiyle gerçekleştirilen veri derlemesine göre İstanbul 0,443, Adana ve Mersin ise 0,392 katsayı puanıyla Türkiye şampiyonu oldu.

 

Avrupa'da durum

 

 

Gini katsayısı nedir?

 

Gini katsayısı; gelir dağılımı eşitsizliği ölçütüdür ve bir ülkedeki milli gelirin dağılımın eşit olarak dağılıp dağılmadığını ölçer. Gini katsayısı sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımındaki eşitliği, 1’e yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade eder. 2016 yılı Türkiye’nin gini katsayısı 0,404 olarak ölçülürken 2017 yılı Türkiye’nin gini katsayısı 0,405 olarak ölçülmüştür.

Türkiye’de bölgesel olarak gelir dağılımlarının nasıl dağıldığını gösteren aşağıdaki haritaya göre gini katsayısı Türkiye değerinden daha yüksek olan tek il İstanbul’dur. İstanbul aynı zamanda 0,443 gini katsayısı ile Türkiye’de gelir dağılımının en bozuk olduğu ildir.

Türkiye’de gelir dağılımın en bozuk olduğu ikinci bölge Adana ve Mersin bölgesidir. Adana ve Mersin bölgesinin gini katsayısı 0,392’dir.

Türkiye’de gelir dağılımın en eşit dağıldığı bölge 0,290 gini katsayısı ile Erzurum, Erzincan ve Bayburt bölgesidir. Gelir dağılımında eşitlik sıralamasında ikinci bölge 0,299 gini katsayısı ile Zonguldak, Karabük ve Bartın bölgesidir.

İzmir’in gini katsayısı 0,387 iken Ankara’nın gini katsayısı 0,372’dir.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Gelir, adaletsizliğinde, de, şampiyon, Adana!,
Yorumlar
Haber Yazılımı