Haber Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 11:07
 
'Geç' alınmış bir karar
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran'daki seçimlere yönelik TRT ve özel televizyonlar ile radyoların "adil ve tarafsız yayın" yapıp yapmadığını tespit edilmesine yönelik kararı zamanında almadığı için RTÜK bir ay boyunca denetleme yapamadı.
Gündem Haberi
'Geç' alınmış bir karar

Ankara - Türkiye, 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine kilitlenmişken Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tartışılacak bir karara imza attı. 18 Nisan’da açıklanan erken seçim tarihinin ardından YSK, radyo ve televizyonların uyması gereken yayın ilkelerini karara bağladı.

YSK, 29 Nisan tarihli kararında radyo ve televizyonların, “tek yönlü, taraf tutan yayınlar” yapamayacaklarını vurgulayarak “Bu kuruluşlar yayınlarında demokratik kurallar çerçevesinde cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorundadırlar” dedi.

 

YSK BAŞKANI RTÜK BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Ancak yayın ilkelerini belirleyen YSK bu ilkeler kapsamında denetlenecek radyo ve televizyonların hangileri olacağını 30 gün boyunca belirlemedi. Yani RTÜK bir ayı aşkın bir süredir seçimi tartışan TV ve radyoları taraflı yayın yapmadığını denetleyemedi. Bu durumun fark edilmesinin ardından geçen hafta ilginç bir görüşme yaşandı.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya ile YSK Başkanı Sadi Güven bir araya geldi. Ardından da denetlenmesi gereken radyo ve televizyonların hangileri olduğu 28 Mayıs'ta belirlendi. Seçim kararının alındığı 18 Nisan tarihinden bugüne kadar YSK kendi belirlediği ilkelere uymayan radyo ve televizyonlarla ilgili girişimde bulunulması için adım atmamış oldu.

Kaynak: (sozcu.com.tr) - Sözcü Gazetesi Editör: EDİTÖR
Etiketler: 'Geç', alınmış, bir, karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı