Haber Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 11:25
 
Fitch, 25 bankayı negatif izlemeye aldı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in internet sitesinden açıkladığı bilgilere göre, 25 Türk Bankası negatif izlemeye alındı. Yapılan açıklamada, "Negatif İzlemeye alınan bankaların finansal kapasiteleri; performanslarına, varlık değerlerine, karlılığına ve pek çok durumda likidite ve fonlama profillerine artan riski yansıtıyor. Piyasa şartları daha da kötüye gitmezse, not indiriminin sadece bir basamak olarak kısıtlanması olası. Negatif izlemeyi 6 ay içerisinde ortadan kaldırmayı bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.
Ekonomi Haberi
Fitch, 25 bankayı negatif izlemeye aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in internet sitesinden açıkladığı bilgilere göre, 25 Türk Bankası negatif izlemeye alındı.

Bloomberg'in haberine göre yapılan açıklamada, "Negatif İzlemeye (RWN) alınan Türk Bankaları'nın finansal kapasiteleri; performanslarına, varlık değerlerine, karlılığına ve pek çok durumda likidite ve fonlama profillerine artan riski yansıtıyor. Ekonomik ve mali piyasa şartları daha da kötüye gitmezse, pek çok durum için not indirimlerinin sadece bir basamak olarak kısıtlanması olası. Negatif izlemeyi 6 ay içerisinde ortadan kaldırmayı bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

 

 

Açıklamada şöyle devam etti:

"Artan fonlama maliyetleri, yavaşlayan kredi büyümesiyle, sektörün 2018'de karlılığın görece zayıflamasını bekliyoruz. Performanslar varlık değerlerinde kayda değer bir gerileme olursa, bozulma gösterebilir. Varlık değerlerindeki potansiyel bozulma bankaların varlık pozisyonlarının riskini yansıtyor. Ancak bozulma öncesi karlar pek çok bankaya kredi kayıplarını önlemek için tampon oluşturmayı sağlıyor. Birinci çeyrek sonunda, sektörün kredi/teminat oranı yüzde 127 oldu. Bankaların dış borçları 186 milyar dolara ulaştı. Bunların 103 milyar dolarını ise 12 ay içerisinde vadesi dolan borçlar oluşturdu."

 

 

GARANTİ BANKASI DA AÇIKLADI

Garanti Bankası, Fitch'in bankanın notlarını negatif izlemeye aldığını açıkladı. Banka, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada, kuruluşun bankanın Uzun ve Kısa Vadeli Yerel Para İhraççı Temerrüt Notlarını ‘BBB-' ve ‘F3' seviyelerinde, Ulusal Uzun Vadeli Notunu ise "AAA(tur) seviyesinde teyit ettiğini, Uzun Vadeli Yabancı Para "BBB-"; Kısa Vadeli Yabancı Para "F3"; Finansal Kapasite Notu "bb+"; Destek Notu "2"; Uzun ve Kısa vadeli öncelikli Teminatsız Tahviller "BBB-"/"F3"; Sermaye Benzeri Tahviller "BB+" negatif izlemeye aldığını açıkladı.

Kaynak: (odatv.com) - Oda Tv Editör: EDİTÖR
Etiketler: Fitch,, 25, bankayı, negatif, izlemeye, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı