Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 03:46
 
EYT'liler Adana'da buluşuyor
EYT'liler Adana'da buluşuyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, tüm üyeleriyle birlikte Türkiye genelindeki ikinci toplantısını Adana'da gerçekleştirecek. 15 Eylül Pazar günü Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde yapılacak toplantıya Genel Başkan Gönül Boran Özüpak da katılacak.
Çalışma Yaşamı Haberi
EYT'liler Adana'da buluşuyor

Adana - EYT'liler Adana'da buluşuyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, tüm üyeleriyle birlikte Türkiye genelindeki ikinci toplantısını Adana'da gerçekleştirecek. 15 Eylül Pazar günü Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde yapılacak toplantıya Genel Başkan Gönül Boran Özüpak da katılacak.

Öte yandan EYT'lilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik açıklamalarına devam eden Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT sorununun maaşlarda kesinti formülüyle çözümüne kesinlikle hayır diyeceklerini açıkladı. "Asgari ücret 2020 TL iken bu maaşın neresini kesecekler" diyen Özüpak, "Türkiye, 2020'de bu sorunu aşabilir mi Türkiye?" sorusuna "Umudumuz bu yönde" yanıtını verdi.

EYT'lilere emeklilik hakkının geri verilmesine karşılık 'emekli maaşlarında kesinti' formülüne kesinlikle hayır diyeceklerini kaydeden Özüpak, şunları ifade etti:

"Aylık bağlama oranları (ABO), EYT'lilerin hak gaspı kadar maaş mağduriyeti yarattı. Bugün emekli olan arkadaşlarımıza bin-bin 500 TL arasında maaş bağlanıyor. Asgari ücret 2020 TL iken, bu bağlanacak maaşın neresini kesecekler, çok merak ediyorum. Ortak çözümden, yeni mağduriyetler yaratmayacak çözümden yanayız.

Bizler erken emeklilik isteyenler değiliz. 38 yaşında emekliliği bizler de onaylamıyoruz. EYT'liler şu an 45-50 yaş aralığında. Özel sekör bize 'Sen yaşlısın' diyor, devlet kurumlarında 35 yaş şartı var. 'Emekli et' dediğimizde de 'Hayır sen gençsin' deniyor. Arada kalan bir topluluğuz ve bu artık bir toplumsal sorun haline geldi. Ekonomisi bitik durumda arkadaşlarımız var. Çalışmak isteyenler iş bulamıyor. İşsiz kalanlar, 28-30 yıl prim ödediği halde bugün hastaneye gittiğinde 75 lira prim ödemek zorunda. Neden? Bizim yatırdığımız primde, hastalık ve malullük primi var mı içerisinde? Var... 30 yıl boşuna mı prim ödedim o halde? Bunun üzerine bir yaş şartı geliyor. 30 yıl prim ödemiş olmanızın hiç bir anlamı kalmıyor.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: EYT'liler, Adana'da, buluşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı