Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 23:44
 
Emekliye 'ikramiye' şoku
Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekliye verilecek ikramiyelerde flaş bir gelişme yaşandı. Bazı emekli aylığı alanlara 750, bazılarına da 500 TL ödendiği görüldü. Oysa Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, herkese 1000 TL verileceğini söylemişti. Başbakan Binali Yıldırım, emekliye ikramiye vaadi ile ilgili, "AK Parti'nin sözü senettir, AK Parti'de söz ağızdan çıktı mı o yerine getirilir. Yılda iki sefer emekli maaşı kaç para olursa olsun bakılmadan, her bir emekliye 1000 TL bayram ikramiyesi verilecektir, Nokta" diye konuşmuştu.
Ekonomi Haberi
Emekliye 'ikramiye' şoku

Ankara - Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekliye verilecek ikramiyelerde flaş bir gelişme yaşandı. Bazı emekli aylığı alanlara 750, bazılarına da 500 TL ödendiği görüldü. Oysa Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, herkese 1000 TL verileceğini söylemişti.  Başbakan Binali Yıldırım, emekliye ikramiye vaadi ile ilgili, "AK Parti'nin sözü senettir, AK Parti'de söz ağızdan çıktı mı o yerine getirilir. Yılda iki sefer emekli maaşı kaç para olursa olsun bakılmadan, her bir emekliye 1000 TL bayram ikramiyesi verilecektir, Nokta" diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçim kararını 24 Haziran olarak belirlemesinin ardından, muhalefetin daha önceki birçok seçimde dillendirdiği “emeklilere Kurban ve Ramazan Bayramında bir maaş ikramiye” vaadi, AKP tarafından “kaynak nerede” diye eleştirilirken, bu kez AKP emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında bin TL ikramiye vereceğini açıklamıştı. 

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, sosyal medya hesabından emekliye bin TL verilmeyeceğini söylemesinin ardından grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, emekliye ikramiye vaadi ile ilgili, "AK Parti'nin sözü senettir, AK Parti'de söz ağızdan çıktı mı o yerine getirilir. Yılda iki sefer emekli maaşı kaç para olursa olsun bakılmadan, her bir emekliye 1000 TL bayram ikramiyesi verilecektir, Nokta" diye konuşmuştu.

AKP’nin emeklilere vereceğini söylediği 1000 TL’lik ikramiye ile ilgili muhalefetten iddialar geldi. İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, sosyal medya hesabından açıklama yaparak her emekliye bin TL verilmeyeceğini, kimilerine 300 TL, kimilerine ise 500 TL verileceğini, bunun da nedeninin maaş farkı olduğunu yazdı.

Aytun Çıray, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Her emekliye dini bayramlarımızda 1000 TL verilecek vaadi de doğru çıkmadı. Çünkü 1000 TL maaş alanlara 300 TL, 1000-1500 alanlara 500, 1500-2000 TL alanlara 700, 2000 üzeri emekli maaşı alanlara 1000 TL verilecek” ifadelerini kullandı.“Şimdi tek isteğim şu” diyen Çıray “Bu akşamdan sonra verdileri söze geri dönsünler ve herkese 1000 TL versinler” diye ekledi.

Muhalefetteki bu iddialar üzerine Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında bu konuya ilişkin açıklama yapmıştı. Başbakan Yıldırım, 15 Mayıs 2018 tarihli grup toplantısında Aytun Çıray’ın her emekliye 1000 TL bayram ikramiyesi verilmeyeceğine dair iddiasının doğru olmadığı belirterek, emekliye verilecek bayram ikramiyesi hakkında ortaya atılan iddiaları net bir dille yalanlamıştı. Binali Yıldırım, "Bunun kararı alınmıştır ve yılda 2 sefer emekli maaşı kaç para olursa olsun bakılmadan her bir emeklimize bin lira bayram ikramiyesi verilecektir, nokta. Net eline geçen para, brüt değil" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan CHP de AKP’nin her emekliye bin TL ikramiye vermeyeceğini belirtmiş ve AKP’nin daha önce emekliye ikramiye tekliflerini Meclis’te reddettiğini hatırlatmıştı.

Emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri bugün başladı. Başbakan Yıldırım’ın söylediği gibi herkese bin TL ödeme yapılmadı. Bazılarına denildiği gibi bin TL, bazılarına 750 TL, bazılarına ise 500 TL bayram ikramiye ödemesi yapıldı.


 

 

Kaynak: (Cumhuriyet) - Cumhuriyet Gazetesi Editör: EDİTÖR
Etiketler: Emekliye, 'ikramiye', şoku,
Yorumlar
Haber Yazılımı