Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 23:16
 
Ekonomi yanıyor ! Dolar, 4.50 TL'ye dayandı
Yeni güne tarihi rekor düzeylere yakın başlayan dolar 4.5007 lira ile, avro 5.3251 lira ile ve sterlin 6.0698 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine tırmandı. Merkez Bankası’nın açıklaması ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın AKP'ye gittiğinin duyulmasının ardından 4.41 liraya kadar çekildikten sonra 4.43 - 4.44 lira aralığına döndü. Dolar şu sıralarda 4.49 TL'den işlem görüyor.
Ekonomi Haberi
Ekonomi yanıyor ! Dolar, 4.50 TL'ye dayandı

Kredi derecelendirme şirketi Moody’s’in yatırımcı hizmetleri birimi Moody’s Investor Service, dün yayınladığı “Bankacılık Sistemi Görünümü – Türkiye’nin finansman ve varlık kalitesine ilişkin aşağı yönlü riskleri görünümü negatif yapmamıza yol açtı” başlıklı raporda, yavaşlayan ekonomik büyüme, etkisiz para politikaları, para birimindeki değer kaybı ve yüksek işsizlik gibi etkenlerin birleşimi nedeniyle finansman ve varlık kalitesindeki görünümün negatif olduğu vurgulandıMERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

Döviz kurlarındaki hızlı tırmanış sürerken Merkez Bankası, "Gerekli adımlar atılacaktır" uyarısı yaptı. Açıklamanın ardından dövizde tırmanış durdu.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" denildi.

Açıklamanın hemen ardından, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile görüşmek üzere AKP Genel Merkezi'ne gitti.AÇIKLAMA SONRASI ESKİ ARALIĞINA DÖNDÜ

Açıklama öncesi 4.50 ile yeni tarihi rekor düzeylerini gören dolar, Merkez Bankası’nın açıklamasının ve Çetinkaya'nın AKP'ye gittiğinin duyulmasının ardından 4.41 liraya kadar çekildikten sonra bir ara 4.43 - 4.44 lira aralığına döndü. Dolar, şu sıralarda 4.49 TL'den işlem görüyor.

 

Cumhuriyet

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Ekonomi, yanıyor, !, Dolar,, 4.50, TL'ye, dayandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı