Haber Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 13:27
 
Dolar yeniden yükselişe geçti: 4.61 TL
Bankalararası piyasada güne 4,55 civarında başlayan dolar/TL 4,63'ün üzerine kadar çıktı. Dolar dün 4,50'yi aşması sonrasında bugün en yüksek 4,6342'yi gördü. kur 4,61'ın seviyesinde hareket ediyor. Dolar, Merkez Bankası'nın son dönemde attığı adımlar ve Londra'da yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirilen toplantıların Merkez'e olan güveni tazelemesiyle 4,9290 seviyesindeki tarihi zirvesinden uzaklaşmıştı.
Ekonomi Haberi
Dolar yeniden yükselişe geçti: 4.61 TL

Bankalararası piyasada güne 4,55 civarında başlayan dolar/TL 4,63'ün üzerine kadar çıktı. Dolar dün 4,50'yi aşması sonrasında bugün en yüksek 4,6342'yi gördü. kur 4,61 TL seviyesinde hareket ediyor.

Dolar, Merkez Bankası'nın son dönemde attığı adımlar ve Londra'da yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirilen toplantıların Merkez'e olan güveni tazelemesiyle 4,9290 seviyesindeki tarihi zirvesinden uzaklaşmıştı.

Avro/TL de 5,40 seviyesinin üzerini gördü.

ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini bugünden itibaren Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika'ya da uygulayacağını açıklaması ve siyasi belirsizliğin İtalya'dan sonra İspanya'da da etkili olması, yatırımcıların risk iştahını azalttı.

ABD'nin tek taraflı olarak aldığı ilave gümrük vergileri kararının ardından Avrupalı liderler, konuyla ilgili sert eleştiriler ve uyarılarda bulunurken, Kanada ve Meksika, ABD'nin uygulayacağı ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisine, karşı tedbirlerle cevap verdi.

Avrupa tarafında ise İspanya'da hükümet hakkında verilen güvenoyu önergesinin mutlak çoğunluğa ulaştığı ve bugün yapılacak oylamayla hükümetin düşeceği belirtiliyor.

Uzmanlar, ticaret ve siyasi gelişmelerin yanı sıra bugün ABD'de istihdam raporu ile dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin yatırımcıların odağında olacağını belirterek, teknik açıdan dolar/TL'de 4,58'in direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: (Cumhuriyet) - Cumhuriyet Gazetesi Editör: EDİTÖR
Etiketler: Dolar, yeniden, yükselişe, geçti:, 4.61, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı