Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 14:54
 
Dolar durdurulamıyor: 4.38 TL
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İngiltere ziyaretine devam ederken Bloomberg televizyonuna mülakat verdi. Röportajın ardından lira, dolar ve avro karşısında tarihi düşüşlerinden birini yaşadı. Erken işlemlerde dolar 4.4183 liraya, avro da 5.2681 liraya kadar tırmandı. Dolar, an itibariyle Türk Lirası karşısında 4.40 seviyesini de aşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü. 10 yıllık tahvil faizi ise 55 baz puan yükselerek 14.45'e çıktı. Dolar an itibarıyla 4.38 TL'den işlem görüyor.
Ekonomi Haberi
Dolar durdurulamıyor: 4.38 TL

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İngiltere ziyaretine devam ederken  Bloomberg televizyonuna mülakat verdi. Erdoğan'ın röportajının ayrıntıları ortaya çıkınca döviz adeta patladı ve güne yeni rekorla başladı.

 

- Para konularında etkin bir başkan görüntüsü vermeye mecburuz."24 Haziran'dan sonra faizin şekli nasıl değişecek, siz para politikasına daha çok mu müdahil olacaksınız?" sorusuna "Evet" yanıtı veren Erdoğan, şu detayları da paylaştı

 

- Yerli ve milli parayla alışveriş yaparak kur baskısından korunuyoruz. Milli parayla alışverişin faydalarını gördük.

 

- Merkez Bankası bağımsız diye yürütmenin başının sinyallerini bir kenara koymaz

 

Erdoğan'ın ekonomiye müdahale açıklamalarının ardından dövizda yukarı yönlü hareket başladı. dolar ve avro, güne yeni rekorlarla başladı.


Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükselişi, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. Piyasaların gözü bugün, Hazine'nin çıkacağı iki ihaleye özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinde olacak.ABD'de 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yükselmesi ve buna bağlı olarak doların dış piyasalarda da yükselmesi kurdaki bu hareketi destekledi. Gelişen piyasa paralarının neredeyse tamamı dolar karşısında düştü. Lira, Rand'ın ardından dolara karşı en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu. 

Dolar Endeksi dün, bu ayın başında gördüğü 92.243'lük en düşük düzeyinden yüzde 0.1 ile hafif yükselerek 92.647 düzeyine çıkarken, ABD'nin 10 yıllık tahvillerinin getirisi de yalnızca 1 bazpuanlık artışla 3.001 düzeyine, euro da yüzde 0.1 artışla 1.1932 dolara çıktı.

Öğle saatlerinde, dolar 4.39 - 4.40 lira ve avro da 5.23 - 5.24 lira aralığında yeni rekor düzeylere yakın hareket ederken, dün tahvil bono piyasasında yüzde 14'e yakın kapanın gösterge 10 yıllık tahvil ve yüzde 16.10'a yükselen iki yıllık tahvilde bugünkü gelişmeler de izlenecek.

Borsa İstanbul Endeksi ( BİST100) de yeni güne günlük yüzde 1.07 düşüşle 102 bin 265 puandan başladıktan sonra öğle saatlerine 102 bin 29 puandan işlem görüyor. Dolar şu saatlerde ise 4.38 TL'den işlem görüyor.

 

Cumhuriyet

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Dolar, durdurulamıyor:, 4.38, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı