Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 09:49
 
CHP'li Bulut'tan 'halkı ve gerçekler için gazetecilik yapanlar' vurgusu
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında "Kalemini halk için, toplumu doğru bilgilendirmek için, gerçekleri duyurmak için kullanan, gerçeklerin peşinden koşan gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan/Çalışamayan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum" ibarelerine yer veren Bulut "İktidarın teşvik ve denetimiyle tek sesli yayın yapan havuz medyası ise halka gerçekleri anlatmaktan uzak, adeta iktidarın borazanı niteliğindedir" ifadelerini kullandı.
- Haberi
CHP'li Bulut'tan 'halkı ve gerçekler için gazetecilik yapanlar' vurgusu

Adana - CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında "Kalemini halk için, toplumu doğru bilgilendirmek için, gerçekleri duyurmak için kullanan, gerçeklerin peşinden koşan gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan/Çalışamayan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum" ibarelerine yer veren Bulut "İktidarın teşvik ve denetimiyle tek sesli yayın yapan havuz medyası ise halka gerçekleri anlatmaktan uzak, adeta iktidarın borazanı niteliğindedir" ifadelerini kullandı.

İşte Bulut'un mesajının tamamı:

Demokrasinin olmazsa olmaz unsurlarından biri düşünce ve ifade özgürlüğüdür.

Halkın doğru haber almasını sağlayan, gerçeklere ayna tutan basın toplumun gözü, kulağı ve vicdanı konumundadır.

Yasama, yürütme, yargıyı kamu adına denetleyen 4. güç olan basın ne kadar özgürse ülke demokrasisi de o kadar güçlüdür.

Ancak bugün Türkiye’de, böyle bir tablodan söz etmek mümkün değildir.

Ülke olarak medyanın, baskı ve sansürü en ağır olarak yaşadığı karanlık bir dönemden geçmekteyiz.

İktidar eliyle halkın haber alma özgürlüğü engellenmekte, gerçekleri duyurmaya çalışan gazetelere ağır sansürler uygulanmakta, vergi müfettişleriyle tehdit edilmektedir.

Gazeteciler sadece mesleklerini yaptığı için suçlanmakta, mahkemelerde yargılanmakta, hedef gösterilip haksız gerekçelerle tutuklanmaktadır.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün raporuna göre Türkiye bugün 142 tutuklu gazeteciyle dünyada üçüncü, basının özgür olmadığı ülkeler arasında 157. sıradadır.

İktidarın teşvik ve denetimiyle tek sesli yayın yapan havuz medyası ise halka gerçekleri anlatmaktan uzak, adeta iktidarın borazanı niteliğindedir.

Tüm bunlara rağmen, toplumun doğru bilgilendirilmesi, aydınlatılması gibi kutsal bir görevi yerine getiren gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçileri, kamuoyuna haber ulaştırmak için zor şartlarda gece gündüz emek harcamaktadır.

Kalemini halk için, toplumu doğru bilgilendirmek için, gerçekleri duyurmak için kullanan, gerçeklerin peşinden koşan gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan/Çalışamayan Gazeteciler Günü’nü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.

 

 

CHP'li Orhan Sümer'in mesajı:

 

Basın, vatandaşın gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dili olarak çağdaş demokrasilerin en temel unsurlarından birisidir. Demokrasilerde basının “milletin sesi” olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın özgürlüğüdür.        

Basın özgürlüğü, gerçekleri öğrenme hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesiyle gerçekleşir. Basın özgürlüğü, Anayasamızda güvence altındadır.

Önceki yıllarda gazetecilerin bir bayram ya da özel bir gün olarak kutladığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, artık gazeteciler için adeta bir matem gününe dönüşmüştür.  Özellikle son yıllarda gazetecilerin kalemleri kırılmakta, en küçük eleştiri dahi suç sayılıp gerçeğin peşindeki gazeteciler cezaevine konulmaktadır. Tüm meslek örgütlerinin yaptığı açıklamalar, hazırladıkları raporlar bu gerçeği ortaya koymaktadır. Ne yazık ki ülkemiz, basının özgür olmadığı ülkeler arasındadır ve dünyadaki en büyük gazeteci hapishanesi olma yolundadır.        

Bütün bu olumsuz tablodan hiç şüphe yok ki tüm basın kuruluşlarımız ve onların emekçileri de nasibini almaktadır. Gazeteciler, iş güvencesinden yoksun, soruşturma, gözaltı, tutuklama, baskı ve şiddet ile karşı karşıya mesleklerini sürdürme uğraşı verirken, özellikle yerel basın gazete kağıdının alımında uygulanan yüksek vergi yükü, matbaa, dağıtım, personel giderleri, ajans aboneliği, telif gibi artan maliyetler yanında artan tiraj kaybı ve düşen ilan gelirleri gibi hayati sorunlar yaşamaktadır. Böyle bir ortamda, iktidarın teşviklerinden yararlanan, denetimlerinin işlemediği için “tek sesli” bir anlayışla yayın yapan “havuz medyası” ise halka gerçekleri anlatmaktan uzak bir şekilde yayınlarını sürdürmektedir.

Tüm bunlara rağmen, halkın haber alma hakkına sahip çıkarak milletin sesini duyurmaya çalışan gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki tüm basın emekçileri, gece gündüz demeden halka doğru haberi ulaştırmak için yoğun emek harcamaktadır. Gazetecilik mesleğinin onurunu ayaklar altına almadan, kalemini satmadan, eğilmeden, bükülmeden, boyun eğmeden, mesleğini etik ve ahlaki kurallarına uygun yapan tüm gazetecilere saygılarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; basın, ifade ve düşünce özgürlüğünün eksiksiz olarak yaşama geçirildiği, gazetecilerin işsiz kalmadığı, toplumu bilgilendirme çabası veren cezaevlerindeki tüm gazetecilerin özgür olduğu ve haber yapabildikleri, sansürden ve otosansürden uzak özgür günlerin gelmesi dileğiyle “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'li, Bulut'tan, 'halkı, ve, gerçekler, için, gazetecilik, yapanlar', vurgusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı