Haber Detayı
20 Mayıs 2018 - Pazar 02:18
 
CHP Kulislerinde liste tahminleri
Siyaset Haberi
CHP Kulislerinde liste tahminleri

MUHARREM İNCE ADANA’DA…

 

Muharrem İnce bugün Osmaniye ve Adana’da 2 ayrı miting gerçekleştirecek. Beklentiler, Adana için çok yüksek. Özellikle CHP’ye gönül vermiş kitleler, Uğur Mumcu Meydanı’na yüz bine yakın insanın geleceğini öngörüyor. Gelen ve takip eden sayısı ne olur bilinmez. Ancak özellikle Seyhan ve Çukurova gençlik kolları önderliğinde inanılmaz bir çalışma yapıldı. Alan afişlerle donatıldı ve gençler, takvim belli olduğundan bu yana canla başla broşür dağıtıyor. En azından bu emek, bir şekilde karşılığını görmeli…

 

 

KULİSLERDE LİSTE TAHMİNLERİ

 

‘Baskın Seçim’, siyasi gelecek planlarını da hazırlıksız yakaladı. 17 ay, sindire sindire ‘milletvekili aday adaylığı’ hazırlıkları yapmak nerde, seçime 75 gün kala ‘seçim’ olacağını öğrenmek nerde… Şartlar böyle olunca, CHP Genel Merkezi de merkez yoklaması yapma görüşünü benimsedi. Adana’da, 65 CHP Milletvekili Aday Adayı var. Partili her bireyin gönlünden geçen bir liste var, lakin ortaya çıkacak listenin kimseyi memnun etmeyeceği kesin…

Örgütlerden aday adaylarıyla ilgili görüş istendi. Örgütler de oluşturdukları liste sıralamasını Genel Merkez’de Bülent Tezcan’a yolladılar. Oluşacak listeyle ilgili ilginç tahminler geziniyor kulislerde. Öncelikle şu bilgiyi verelim; CHP’li Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye Türkiye genelinde 15 kontenjan verildiği konuşuluyor. Ama bu kontenjanını Adana için kullanması beklenmiyor.

Gelelim ortaya çıkan liste ve sıralamaya… Liste; tamamen yaptığım görüşmelerden ortaya çıkmış, kişisel görüşleri yansıtmayan (ben dahil) eğilimi oransal anlamda ortaya koyan bir liste. Aşağıda yazan sıralama ve isimler, 2 gün sonra Genel Merkez’in açıklayacağı listeyle ne kadar örtüşürse beni değil, Genel Merkez’e yakın olduğunu söyleyen onlarca yöneticinin karizmasını sorgulayın…

 

  1. Osman Berke Duvan – Genel Merkez Beyin takımından (Faik Öztrak danışmanı)
  2. Müzeyyen Şevkin (E. Doğan Türkmen’in üzeri çizildi. Örgütler istiyor, kadın önceliği)
  3. Burhanettin Bulut (Genel Merkez’de her an, Özgür Özel’in kankası, Veli Ağbaba’nın danışmanı)
  4. Zülfikar İnönü Tümer ya da Mustafa Kemal Özkan (İkisi de olası, ikisinin de liste dışı kalması olası)
  5. İbrahim Özdiş (Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak istiyorum dedi. Olmayacağına dair taahhüt imzalatıldı ama gözden düştüğü söyleniyor. Buna rağmen tabanda güçlü olması sebebiyle 5 ve 6 milletvekili çıkarma ihtimalini zorlamak adına 5 ya da 6. Sıraya yazılacağı söyleniyor.)
  6. Ayhan Barut (Yerli ve yine tabanda gücü olduğu gerekçesiyle, Adana’da 5 ya da 6 milletvekili çıkarmak için listenin sınırında yer verileceği söyleniyor.

 

 

KILIÇDAROĞLU EVE KAPANDI, TELEFONLARINI KAPADI

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşık 3 gündür kurmaylarıyla listeler üzerinde çalışıyor. Malum 2.200 partili milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu. Son gelen bilgilere göre; Kılıçdaroğlu listeyi, kurmaylarıyla yaptığı görüşmelerden sonra bin kişiye indirdi. Genel Merkez yetkililerinden edinilen bilgilere göre de, Kılıçdaroğlu evine kapandı ve telefonlarını da kapadı. Kılıçdaroğlu’nun aday adaylarını bire bir kontrol ettiği, kurmayları ve şehirlerde güvendiği özel isimleri arayarak bilgi edindiği ifade ediliyor. Özellikle, reklamasyon yönleri ağır basan aday adaylarını kurmaylarıyla tespit ederek liste dışı bıraktığı söylenen Kılıçdaroğlu, ticari ilişkileri sıkıntılı, CHP’li belediyelerde yönetici, ancak tabanda olumsuz algılar oluşturmuş ve üyeler nezdinde antipatik adayları da saf dışı bıraktığı öğrenildi.

Bugün önce MYK’yı toplayacak olan Kılıçdaroğlu, öğleden sonra da Parti Meclisi toplantısında hazırlanan listeleri masaya yatıracak. Listelere son halinin PM toplantısında verileceği öngörülüyor. 21 Mayıs saat 17.00’da, hazırlanan listelerin YSK’ya teslim edilmesi gerekiyor.

 

 

ANKET SONUÇLARI VE HDP GERÇEĞİ

 

Halk umutlu; oluşturulan ittifak gerçekten umut enjekte ediyor. İyi Parti CHP içindeki ulusalcıların tepkisini almamak adına HDP’nin ittifak dışında bırakılması tartışılmalı. Gerçekten de önyargıları bir kenara bırakıp, HDP’nin bu aritmetikte kilit noktada olduğunu görmek gerekir. Öte yandan, yüzde 11 ile 13 arasında değişen oy oranı olan bir partinin, siyaset arenası içinde görmezden gelinmesi ‘demokrasi’ adına ne kadar sağlıklıdır, sorgulamak gerekir.

Üstelik bölge açısından HDP’nin barajı aşmaması, kurulan ittifakın ve verilen emeklerin heba edilmesi anlamını taşır. Meclis’te çoğunluğu yakalamak ve 2. turda Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak, HDP’yi ‘Millet İttifakı’yla kaynaştırmaktan ya da Millet İttifakı’nı HDP’yle barıştırmaktan geçer.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: E.G.
Etiketler: CHP, Kulislerinde, liste, tahminleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı