Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 03:19
 
Beyaz altında hayal kırıklığı
Adana'da ‘beyaz altın' olarak adlandırılan pamukta hasat başladı. 270 bin dönüm alanda ekilen pamuktan 250 bin ton rekolte bekleniyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Ekim alanları artmasına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60'larda kaldı. Yüzde 40'lık fark ithalat ile karşılanmakta. Şuanda ülkemize ucuz fiyatlarla pamuk girmekte” dedi.
Ekonomi Haberi
Beyaz altında hayal kırıklığı

Adana - Adana'da ‘beyaz altın' olarak adlandırılan pamukta hasat başladı. 270 bin dönüm alanda ekilen pamuktan 250 bin ton rekolte bekleniyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Ekim alanları artmasına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60'larda kaldı. Yüzde 40'lık fark ithalat ile karşılanmakta. Şuanda ülkemize ucuz fiyatlarla pamuk girmekte” dedi.

 

Çiftçiler tarafından 'beyaz altın' olarak adlandırılan ve tekstil, kozmetik, gıda ile yem sektöründe kullanılan pamukta hasat başladı. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Karataş ilçesinde yapılan hasatla ilgi İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Çukurova denilince akla ilk gelen ürünün pamuk olduğunu belirten Doğan, "Pamuğun yüzde 100'ü açıldığında pamuk hasadına başlanılır. Türkiye'de Çukurova'nın, Güneydoğu Anadolu'nun ve Ege'nin önemli ürünlerinden birisidir pamuk. Beyaz altın denilen pamukta 2018'de fiyatların düşmesinden sonra can çekişiyor. 80 kuruşluk verilen destek girdilerin yüksek olmasından dolayı yetmiyor. Desteğin 1 lira 25 kuruş olmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.


 

“Üreticilerimize prim desteği verilmeli”

 

Pamuğun tarımsal verilerinden bahseden Doğan, “Ülkemizde 5,2 milyon dekar alanda 2,6 milyon ton pamuk üretimi gerçekleştirilmekte. Son 2 yılda ekim alanları artmasına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60'larda kaldı. Ne yazık ki, yüzde 40'lık fark ithalat ile karşılanmakta. Aslında üreticilerimize prim desteği verilse, üreticilerimiz aldığı ürünü tam olarak gösterse ve 500 kilogram kota uygulaması kalkarsa iyi olur” diye konuştu.


 

“İthal pamuk fiyatı ucuz"

 

İthal pamuğun yerli pamuğun önüne geçtiğini söyleyen Doğan, şöyle devam etti; "Şuanda ithal pamuk fiyatı ucuz olduğu için ve pamukta gümrük vergilerini arttıramadığımız için ülkemize ucuz fiyatlarla pamuk girmekte. Çünkü pamuk fiyatları iç piyasadan doğrudan etkilenmekte. Buda çiftçimizin zararına. Adana'da ortalama 270 bin dönüm alanda pamuk ekimi yapılırken, 2018'de 450-500 bin dönüme yükseldi. Bu yıl da pamukta 450 bin dekarlık ekim var, pamuk hasadı da yeni başladı. Şu anki tahminlerimize göre 250-270 bin ton pamuk üretimi beklemekteyiz. Pamuk fiyatları geçen yıl 4,5 lirayı bulmuştu, hasadın sonuna doğru 3 lira civarındaydı. Pamukta kilogram başına prim desteği halen açıklanmadı. Bunun biran önce açıklanmasını bekliyoruz.”

 

Koncuk: Pamuk üreticisi desteklenmeli

 

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Beyaz altın diyarı olarak bilinen Adana’mızda pamuk ekim alanları daralıyor. Girdi maliyetlerinin yükselmesi karşısında, çiftçilerin zarara uğramaması ve üretimin devamlılığı için çiftçiler yeterince desteklenmiyor.” dedi.

 

Koncuk, her yıl Ulusal Pamuk Konseyi koordinasyonunda yapılmakta olan cari pamuk üretim maliyetleri tespit çalışmasında 2018 yılı ortalama maliyetleri için birim alan (dekar) başına 1.620 lira olduğu belirtilmiştir. Adana’da 2019 yılı ortalama maliyetleri için birim alan (dekar) başına 2.000 TL’dir.1 dekar pamuğun ortalama verimi 500 kg’dır. 1 kg pamukta kilo başına 3 TL’dir. Üreticinin dekar başına zararının 500 TL olduğunu belirtti.

 

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, dekar başına 500 TL zarar eden, kilogram fiyatı geçen yılın dahi altında olan pamuk için, çiftçiye gelecek yıllarda üretim yapmasını sağlayacak nasıl bir destek vermeyi düşünüyorsunuz? Bakanlık olarak üretim girdilerini azaltmak için ne gibi destekleme çalışmanız olacaktır? diyen Koncuk; başta Adana, Çukurova Bölgesi olmak üzere bir destek olmaması, ciddi tedbirler alınmaması halinde önümüzdeki yıllarda pamuk üretiminde büyük düşüş olacağı açıktır. Bu durum, şuan tedbir alınması, destekleme oranının arttırılması, ödemelerin bir bütün olarak yapılması vb. önlemlerin zaman geçirilmeden alınmasına bağlıdır. Pamuk üretimi ile ilgili acil eylem planınız var mıdır? şeklinde sorularını yöneltti.

 

Koncuk, çiftçinin üretim girdilerini azaltmak ve nasıl bir destekleme yapılacağına dair araştırma yapmak üzere 1 Ekim 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılınca Meclis Araştırması vereceğini söyledi.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Beyaz, altında, hayal, kırıklığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı