Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 10:24
 
Beştaş: Adana'dan en az üç milletvekili çıkaracağız
İki dönem Adana Milletvekilliği yapan HDP’li Meral Danış Beştaş’la adanademokrat.com’a özel gerçekleştirdiğimiz söyleşinin ikinci bölümünü yayınlıyoruz. 24 Haziran'da Adana'dan en az üç milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Beştaş, 'Selahattin Demirtaş'ın 2. tura kalması halinde kimi destekleyeceksiniz ya da kimi desteklemeyeceksiniz ?' şeklindeki sorumuza da "Bizim halihazırda yürüttüğümüz kampanyanın hedefi iktidar partisi bloğudur" diyerek cevap verdi.
Siyaset Haberi
Beştaş: Adana'dan en az üç milletvekili çıkaracağız

24 Haziran seçimlerinde HDP’nin ‘kilit rolü üstlendiği’ kamuoyunda yaygın görüş olarak sürekli dillendiriliyor. Millet İttifakı içerisinde yer almaması, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun da bir açıklamasında ifade ettiği gibi ‘anketler ve araştırmalar’ sonucu ortaya çıkan bir karar gibi görünüyor. Alınan bu kararda İyi Parti tabanından yükselen seslere kulak verildiği açık.

Ancak, yine bu araştırmaların ortaya koyduğu bir gerçek de var. HDP’nin içinde yer almadığı bir oluşumun, Meclis’te çoğunluğu elde etmesi de mümkün görünmüyor, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması da…

Bu öngörüler ışığında 2 dönem Adana Milletvekilliği yapan, samimiyeti ve mütevazi kişiliğiyle HDP’lilerin ve Adanalıların gönlünü kazanmış Meral Danış Beştaş’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Meral Hanım, bu dönem Siirt’ten milletvekili adayı oldu. Bunun Adana için bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Demokrat ve ‘insan odaklı’ bir çizgiye sahip olan Beştaş’ın, Adana siyasetinde, yerinin dolduramayacağı bir ‘değer’ olduğu zamanla anlaşılacaktır.

İşte sorularımız ve HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın ikinci bölümü:

 

 

Soru:      Bu seçimde Adana’daki ‘milletvekili sayımızı artırabiliriz’ diyor musunuz, Adana ve Türkiye geneli için bir oy oranı ve milletvekili sayısı tahmininiz var mı?

Bu seçimde elbette ki Adana’daki milletvekili sayımızı artıracağımızdan kuşkum yok. Adana için en az 3 milletvekili çıkarabileceğimizi öngörüyorum. Diğer yandan ülke genelinde de umutluyum, ancak dikkat çekmek istediğim bir husus YSK’nın sandık taşımalarla, birleştirmelerle ilgili aldığı kararın manidar olduğunu ve oylarımıza sahip çıkmaz isek büyük bir riskin bizleri beklediğini ifade etmek istiyorum. Bu risk üstelik tüm ülke için geçerli bir durum ve HDP’nin barajı aşmaması ihtimali hükümet partisine 75-80 milletvekili hediye etmek anlamına geliyor. Seçmenlerin bu bilinçle hareket etmesi önemli ve bu bağlamda HDP’ye verilecek oyların demokrasiye verildiğinin altını çizmek istiyorum. Diğer nokta ise sandıkta oylarımıza sahip çıkmak ve olası riskleri en aza indirmek için sandıklarda gönüllü olarak görev almak.


Soru:      Selahattin Demirtaş’ı yakın zamanda ziyaret etme şansınız oldu mu, olduysa sizin aracılığınızla ilettiği mesajları bizimle paylaşabilir misiniz?

Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ı yakın zamanda ziyaret etme şansım ne yazık ki olmadı çünkü mevcut hükümet; milletvekillerinin hakkı olan cezaevi ziyaret uygulamasına izin vermiyor.  Hükümet, buna dair yasa ve yönetmeliği uygulamayarak bizlerin cezaevi ziyaret hakkını gasp etmektedir. Diğer partilere mensup milletvekilleri Sayın Demirtaş’ı ziyaret edebiliyorken bizler edemiyoruz. Bu nedenle bir kez hariç ziyaret şansım olmadı. Ancak kendisinden bizlere iletilen mesajlar oluyor kuşkusuz.


Soru:      Selahattin Demirtaş, yakın zamanda paylaştığı mesajlarından birinde ‘Türkiye’nin üniter yapısı içinde, Kürtler olarak kendi kararlarımızı vermek istiyoruz’ dedi. Size göre Selahattin Demirtaş’ın bu paylaşımı nasıl bir mesaj içeriyor, yorumlar mısınız?

Sayın Demirtaş’ın mesajı gayet açık ve net. Bizler Kürtler olarak büyük bir baskı ve hegemonya altında yaşamaya zorlanıyoruz. Bilindik biz ezber gibi gelebilir sizlere belki ama daha anadilimizin bile kullanımının, anadilde eğitimin gereklerini yerine getirmemiş bir yönetim hakim. Bizlerin de bu ülke içinde hakları var ancak bu haklardan mahrum bırakıldık, bırakılmaya devam ediyoruz. Bizler bu ülkede vergi veriyoruz, erkek çocukları askere gidiyor yani tüm yükümlülükleri yerine getirdiğimiz halde kendi haklarımızı kullanamıyoruz. Ancak bu böyle gidemez, eşyanın tabiatına aykırı bir kere. Bizler Türkiye’de yaşayan Kürtleriz ve diğer halklar gibi bizim de haklarımız var. Bu hakların kullanılması için ivedilikle geçmişle yüzleşmenin gerçekleşmesi ve yeni bir Anayasa gereklidir. 20 milyon nüfusa sahip bir halkın haklarını yok sayamazsınız. Yok saymaya başladığınız yerde sorunlar çıkar. Bu sorunların barışçıl bir zeminde çözülmesi gereklilik olarak kendini dayatmaktadır.


Soru:      CHP-İyi Parti-SP ve DP’dan oluşan ittifakta, HDP’ye yer verilmemesinin sizce nedeni nedir. Bu ittifakın içinde yer almamak sizde bir kırgınlık yarattı mı?

Bu ittifakın içinde yer almamanın bizde yarattığı kırılmadan daha da mühimi bu ittifak ile yok sayılan HDP’nin seçimlerin kilit partisine dönüşmüş olması meselesinin ittifaka mensup partilerce neden göz ardı edildiğidir. Çünkü HDP bir şekilde barajı geçemezse bu ittifak işlevsiz kalmış olacak, HDP’nin elde edeceği milletvekili sayısının AKP’ye geçmesi halinde demokrasi kaybedecektir. CHP ve onunla ittifak kuran partiler bunu nasıl gözden kaçırdılar ya da bunu nasıl göze aldılar, esas soru bu bence. Oysa HDP’nin ittifak içerisinde yer alması halinde esas AKP’nin oyunu bozulmuş olacaktı. Şimdi ise HDP gerçekten kilit parti konumunda. Ülkenin geleceği, HDP’nin barajı geçip geçmemesine bağlı. Ben ülkedeki tüm demokratlara sesleniyorum, gelin bu oyunu sandıkta bozalım. Aksi halde ittifaklardan bir fayda gelmeyeceği aşikâr.


Soru:      Selahattin Demirtaş 2. Tura kalamazsa, hangi ittifakı ya da adayı desteklersiniz. Ya da ‘kesinlikle desteklemeyiz’ dediğiniz bir ittifak ya da aday var mı?

Bizim halihazırda yürüttüğümüz kampanyanın hedefi iktidar partisi bloğudur. Mevcut hükümetin bir kez daha iktidarı ve cumhurbaşkanlığını elde etmemesi ülkenin geleceği açısından önemli bir parametredir. Diğer yandan bizim cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda dahi şansının çok olduğunu, ilk tur olmaz ise de 2. Tura kalacağını ifade etmek istiyorum. Bu doğrultuda 2. Turda mevcut cumhurbaşkanı dışındaki diğer tüm adaylarla birlikte tüm demokrasi güçlerini AKP ve hegemonyasının sona ermesi için Sayın Demirtaş etrafında kenetlenmeye ve 2. Turda Demirtaş’ı desteklemeye çağırıyorum. Yani demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barış için bir oy Demirtaş’a bir oy HDP’ye!

 

Ropörtajın ilk bölümü: http://www.adanademokrat.com/haber-onizleme-6227.html

 

Egemen Gürbüz - egemengurbuz@adanademokrat.com

Kaynak: Editör: E.G.
Etiketler: Beştaş:, Adana'dan, en, az, üç, milletvekili, çıkaracağız,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Beştaş: Adana'dan en az üç milletvekili çıkaracağız
Beştaş: Adana'dan en az üç milletvekili çıkaracağız
Beştaş: Adana'dan en az üç milletvekili çıkaracağız
Beştaş: Adana'dan en az üç milletvekili çıkaracağız
Yorumlar
Haber Yazılımı