Haber Detayı
26 Şubat 2019 - Salı 14:06
 
Anketlere neler oluyor?
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın 'Artık anketlere güvenmiyorum' şeklindeki açıklaması yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Ak Parti teşkilatlarına yakın kaynaklar, parti tarafından yaptırılan anketlerden 'tatsız' sonuçlar geldiğini ileri sürdü. Bu kaynaklar Ak Parti tarafından yaptırılan anketlerde Ankara'dan sonra özellikle Adana için de ilginç sonuçlar geldiğini öne sürdü. Bu anketlerde, Cumhur İttifakı'nın Büyükşehir'de 7 puan, Yüreğir'de 1.5 puan, Çukurova ve Seyhan'da ise açık ara geride olduğu iddia edildi.
Gündem Haberi
Anketlere neler oluyor?

Adana - Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın 'Artık anketlere güvenmiyorum' şeklindeki açıklaması yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

 

 

Anket firmaları ikiye bölündü

 

Erdoğan'ın bu sözleri anket yapan firmaları da ikiye böldü. ORC Araştırma şirketinin sahibi Murat Pösteki, “Bu genelleme yapılacak bir konu değil. Kendi araştırma firmaları için söylemiş olabilir” dedi. Pösteki, “AKP kanadında son dönemlerde yapılan anket sonuçlarından memnuniyetsizlikler var. Örneğin, Türkiye’de anket firmalarının ortak olarak söylediği bir şey varsa o da Mansur Yavaş’ın önde olması. Bir iki firma dışında birçoğu hemfikir” diye konuştu. 

ANAR’ın sahibi İbrahim Uslu da Erdoğan’ın sözlerine karşılık “Bu açıklama sektöre yapılan bir haksızlık” ifadelerini kullandı. 

Ceyhanlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye yakın olduğunu bilinen, 1 ay önce açıkladığı anket sonuçlarında da Sözlü'yü 7 puan önde gösteren Gezici Araştırma’nın sahibi Murat Gezici ise Erdoğan’ın sözlerine üstü kapalı olarak destek verdi. Adana'da yapılan anketlerde, kamuoyuna 'CHP-İyi Parti-HDP ittifakı için oy vermeyi düşünüyor musunuz' şeklinde sorular yönelttiği öne sürülen Gezici, “İktidar ve muhalefet kanadına yakın anket firmaları son beş yıldır tutarsızlıklar gösteriyor” dedi. 

GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş da “Bizler işimizi yapıyoruz. Siyasilerin söyledikleri kendi içinde tutarlı olabilir” ifadelerini kullandı.

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz ise yaptıkları anketlerin sonuçlarına bazen kendilerinin de inanmadığını ve tekrar anket yaptıklarını sonuç olarak önemli bazı illerde yine CHP’nin çıktığını söyledi. Halk TV’de konuşan Özkiraz, “Anketler AKP için çok tatsız geliyor. İlk defa geçişkenlik bu seviyede olacak” görüşünü dile getirdi.

 

 

Ak Parti'nin Adana için yaptırdığı anketlerde durum ne?

 

Ak Parti teşkilatlarına yakın kaynaklar, parti tarafından yaptırılan anketlerden 'tatsız' sonuçlar geldiğini ileri sürdü. Bu kaynaklar Ak Parti tarafından yaptırılan anketlerde Ankara'dan sonra özellikle Adana için de ilginç sonuçlar geldiğini öne sürdü. Bu anketlerde, Cumhur İttifakı'nın Büyükşehir'de 7 puan, Yüreğir'de 1.5 puan, Çukurova ve Seyhan'da ise açık ara geride olduğu iddia edildi.

Kaynak: (birgun.net) - Birgün Gazetesi Editör: EDİTÖR
Etiketler: Anketlere, neler, oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı