İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
27 Kasım 2017 - Pazartesi 03:03
 
Akkuyu'da Saklanan Gerçek
Türkiye-Rusya arasında imzalanan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) anlaşmasında Türkiye’nin verdiği alım garantisi gündem geldi.
Gündem Haberi
Akkuyu'da Saklanan Gerçek

Türkiye-Rusya arasında imzalanan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) anlaşmasında Türkiye’nin verdiği alım garantisi gündem geldi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, “Akkuyu’nun garanti fiyatı ne kadar vatansever?” başlıklı bugünkü yazısında, “Halkın sağlığına zarar vereceği önceden belli enerji projeleri vardır. Bunların aynı anda doğal kaynakları, tarımsal üretimi bozacağı da ilk bakışta görülür. Hal böyleyken, siyasi iktidarlar, bu tür yatırımları ‘millet yararına’, kalkınma dostu gibi takdim etmekten kaçınmaz; boğaz tokluğuna, göç pahasına inşaat işçiliğini ‘büyük istihdam’ diye parlatırlar. Daha da ileri gidip ‘Hayır bu proje o kadar da faydalı değil’ diye sorgulayan herkesi, vatan hainliği yahut teröristlikle damgalarlar” hatırlatmasında bulundu.

“DANIŞTAY 14. DAİRE’DE DURUŞMASI GÖRÜLDÜ”

“Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) Türkiye-Rusya arasında imzalanmış milletlerarası anlaşmaya dayalı. Santralın kurulması sayısız işlem ve eyleme bağlı. ÇED raporu bunlardan biri” diyen Çiğdem Toker, şöyle devam etti:

“Akkuyu için verilmiş ‘ÇED uygundur’ kararı için açılmış bir iptal davası var. Geçen hafta, Danıştay 14. Daire’de duruşması görüldü. TMMOB, TTB, TEMA temsilcileri, ODTÜ öğretim üyeleri, Mersin milletvekilleri oradaydı. Öğrendik ki, o duruşmada da projeye itiraz etmek ile ‘vatan hainliği’ arasında bir illiyet bağı kurmuş.”

 
Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: Akkuyu'da, Saklanan, Gerçek,
Yorumlar
Haber Yazılımı