Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 01:02
 
'Adana'nın turizm gelirini 3-4 katına çıkaracak potansiyeli var'
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ruhi Ersoy, turizmin artık Türkiye açısından stratejik sektör olduğunu belirterek, "Bu stratejik sektörde Adana'nın mutlaka bir pay alması gerekiyor. Adana'nın mevcut gelirini 2-3 kata çıkartacak potansiyeli var. İnşallah sizlerle birlikte el birliğiyle Adana'yı yukarı doğru taşıyacağız” dedi. Bir dizi ziyaret için Adana'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ruhi Ersoy esnaf ziyareti yaptı.
- Haberi
'Adana'nın turizm gelirini 3-4 katına çıkaracak potansiyeli var'

Adana - Bir dizi ziyaret için kente gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. Valilik binasında Adana Valisi Demirtaş ve kent protokolü tarafından karşılanan Bakan Ersoy, şeref defterini imzaladı. Bakan Ersoy daha sonra Vali Demirtaş ile bir süre sohbet etti. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti.

Valilik ziyaretinin ardından Bakan Ersoy, beraberinde Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile birlikte Adana Müze Kompleksi'nin 2. etabını gezerek Müze Müdürü Nedim Dervişoğlu'ndan müze hakkında bilgi aldı. Bakan Ersoy, inşaatı devam eden ve bir bölümü açık olan müzedeki eserleri tek tek inceledi.

Bakan Ersoy, "Yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle birlikte 2023 hedeflerimizin turizmde 50 milyon olan turist sayısı hedefimizi 70 milyona revize ettik. Tabii 70 milyon sayısını yakalayabilmek için ki bizim hedefimiz sadece 70 milyon değil artarak devam edecek çünkü Türkiye başlı başına bir turizm ülkesi. Bu sayılara hızlı ve daha rahat ulaşabilmek için, turizmi klasikleşmiş turizm alanlarından çıkartıp 81 ilimize yaymamız gerekiyor” diye konuştu.

Adana'nın turizm ve arkeolojik potansiyeli için çalışmalar yaptığını belirten Bakan Ersoy, ”Bugün hem Adana Müzemizin 2. bölümünü açtık, hem de tarım ve sanayi ile ilgili bölümlerinin çalışmalarını inceledik. Adana'nın kültürel ve arkeolojik potansiyellerini ve deniz kum güneşle ilgili turizmle ilgili neler yapılabilir o konulara çalıştık. Adana'daki turizm alanlarının yeniden planlanması ve gelişmesi için çalışacağız. İnşallah Adana ciddi bir şekilde turizm potansiyelini ve turizm gelirlerini arttıracak” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ruhi Ersoy ve beraberindekiler, merkez Çukurova ilçesi Şehitler Bulvarı'nda esnafla bir araya geldi. İş yerlerini tek tek gezen Bakan Ersoy, bulvar üzerinde yürüyüş yapan vatandaşlardan 31 Mart seçimleri için destek istedi. Bir kahve dükkanında oturup kahve içen Ersoy, ardından Cumhur İttifakı Çukurova Belediye Başkan adayı Yusuf Baş'ın seçim ofisini ziyaret etti. Partililer tarafından karşılanan Bakan Ersoy, burada partililerle sohbet etti. Bakan Ersoy, ”Şehirde güzel bir heyecan oluşmuş, iyi bir çizgi yakalanmış. Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde sürat çok önemli. Etkili sonuç almak önemli. Bu bağlamda inşallah sizler de başarılı olursunuz. Ortak bir şeyler üretmek için ortak bir zemin oluşur. Ana hedefimiz Adana'yı daha iyi yerlere getirmek ve gelirlerini yükseltmek. Turizm artık Türkiye açısından stratejik sektör oldu. Bu stratejik sektörde Adana'nın mutlaka bir pay alması gerekiyor. Adana'nın mevcut gelirini 2-3 kata çıkartacak potansiyeli var. İnşallah sizlerle birlikte el birliğiyle Adana'yı yukarı doğru taşıyacağız” diye konuştu.

Çukurova Belediye Başkan adayı Yusuf Baş ise desteklerinden dolayı Bakan Ersoy'a teşekkürlerini iletti.

Bakan Ersoy, daha sonra kentte bulunan bir restoranda sektör temsilcileri ile öğle yemeğine katıldı. Sektör temsilcileri buluşmasına Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile millletvekilleri de katıldı.

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: 'Adana'nın, turizm, gelirini, 3-4, katına, çıkaracak, potansiyeli, var',
Yorumlar
Haber Yazılımı