Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 01:40
 
Adana'da 'radyoaktif madde' operasyonu
Adana’da Suriyeli olduğu öğrenilen bir kişi, nükleer silah başlıkları ile atom enerjisi santrallerinde kullanılan ve kaliforniyum olduğu değerlendiren bir tüp içerisindeki maddeyi gramı 20 bin dolara satmak isterken yakalandı. Ele geçirilen maddenin tespiti için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na gönderileceği bildirildi. Polis, söz konusu maddeyi satmak isteyen kişinin dolandırıcılık amacıyla da böyle bir işe kalkışmış olabileceğinden şüpheleniyor.
Polis - Adliye Haberi
Adana'da 'radyoaktif madde' operasyonu

Adana - Adana'da Suriyeli bir kişi, nükleer silah başlıklarında ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan kaliforniyum olduğu değerlendiren bir tüp içerisindeki maddeyi satmak isterken yakalandı.

Alınan bilgiye göre, merkez Çukurova ilçesi, Güzelyalı Mahallesi'nde bir kır düğünü tesislerine, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, Suriye uyruklu bir kişi, uluslararası dolaşımı yasaklanmış ve radyolojik tehlikesi olan kaliforniyum olduğu tahmin edilen tüp içindeki maddeyi satmak isterken yakalandı.

Durumun bildirilmesi üzerine Adana AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü, olay yerine Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) aracı ile 6 kişilik ekip gönderdi. 1 gramı 4 milyon dolara satılan ve kaliforniyum olduğu tahmin edilen maddeyi incelemesi için olay yerine bir ekip daha istendi.

Bu arada, polis kaynakları, Ankara'da ele geçirilen ve 70 milyon dolar değerinde ve kaliforniyum olduğu iddia edilen maddenin nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımadığının belirlendiğini hatırlattı.

1 gramı 4 milyon dolara satılan maddeyi 20 bin dolara satmak isteyen Suriye uyruklu şüphelinin dolandırıcılık yapmak amacıyla elindeki maddeyi kaliforniyum diye satmaya kalkmış olabileceği değerlendiriliyor.

Gözaltına alınan Abdulkerim el Mustaytif'in emniyetteki sorgusu sürüyor.


 

Kaliforniyum nedir?

 

Doğada bulunmayan ve dünyada en pahalı ikinci madde olan kaliforniyum, nükleer araştırmalarda fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılıyor. Ayrıca nötron kaynağı olarak, petrol kuyularında nem ölçüm aygıtlarında ve altın ya da gümüş araştırma çalışmalarında da kullanıyor. Piyasa değeri 1 gramının 4 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: (Cumhuriyet) - Cumhuriyet Gazetesi Editör: EDİTÖR
Etiketler: Adana'da, 'radyoaktif, madde', operasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı