Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 14:37
 
5 Ocak coşkuyla kutlanacak
Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü 5 Ocak’ta törenlerle kutlanacak. Kutlama etkinlikleri ilk olarak saat 9.30’da Atatürk Parkı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek. Anıta çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra tören, saat 10.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda devam edecek. Meydan çevresindeki binalar Türk Bayrakları ile donatılacak. Geçit törenin yapılacağı kutlamada, öğrenciler şiir okuyacak. İşte kutlama mesajları...
Gündem Haberi
5 Ocak coşkuyla kutlanacak

Adana - Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü 5 Ocak’ta törenlerle kutlanacak. Kutlama etkinlikleri ilk olarak saat 9.30’da Atatürk Parkı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek. Anıta çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra tören, saat 10.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda devam edecek. Meydan çevresindeki binalar Türk Bayrakları ile donatılacak. Geçit törenin yapılacağı kutlamada, öğrenciler şiir okuyacak. 

Gün içinde çeşitli etkinliklerin düzenleneceği kutlamalar kapsamında saat 19.30’da Hilton Oteli’nde Kurtuluş Resepsiyonu düzenlenecek.

İşte 5 Ocak mesajları:

 

Vali Mahmut Demirtaş'ın mesajı:

 

Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü, her yıl olduğu gibi bugün de bir kez daha coşku ve gururla kutluyoruz.

Tarihe altın harflerle yazılan bu önemli gün vesilesiyle ifade ediyorum ki; Anadolu’nun dört bir yanında, tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen aziz milletimizin canını hiçe sayarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sonsuza dek yaşatma kararlılığımız,  hiç bir zaman sekteye uğratılamayacaktır.

Zengin potansiyelinin değerlendirilmesi, yeni yatırımlarla buluşması için elimizden gelen tüm gayreti gösterdiğimiz Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü coşkuyla kutladığımız bugün; milletimize vurulmak istenen esaret zincirlerini paramparça eden başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tarihe altın harflerle kazınan tüm milli mücadele kahramanlarımızı, vatan, millet ve ay yıldızlı bayrağımız yolunda canlarını veren tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyorum.

Ulu Önder Atatürk’ün, 15 Mart 1923 günü kentimize gelişinde "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur" sözleriyle özel önem atfettiği Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü yürekten kutluyor, aziz hemşehrilerimize ve milletimize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum”.

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün mesajı:

 

Yenilmez ve mağlup edilemez büyük Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesinde Adana, önemli ve özel bir yere sahiptir.

Atatürk’e bağımsızlık mücadelesinden 8 ay önce kurtuluş ilhamını veren, O’nu ilk besleyen şehir olan Adana, Cumhuriyeti temellendiren, büyük kahramanlıkların destanını yazan şehirdir.

5 Ocak Adanalıların dimdik duruşunun destansı gösterişinin günüdür. 5 Ocak, gücünü sömürgecilikten alan Fransız işgalcilerine ve onların yerli müttefiki olan bir devlet kurma vaadiyle aldattıklarını Ermenilere karşı onurlu duruşumuzun adıdır.

5 Ocak, Birinci Dünya Savaşı esnasında yenilmiş sayılan bir milletin yok edilmek, tarihten silinmek istenişi karşısında aziz milletimizin milli mücadele, bağımsızlık ruhuyla düşmanı boğduğunun sembolüdür.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Milli Mücadele Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Adana’da tarih yazan Kara Fatma, İbo Osman, Sinanpaşa, Şeyh Cemil Nardalı, Gani Girici, Gizik Duran, Ahmet Remzi Yüreğir ve daha nice kahramanları rahmetle, minnetle anıyor, onların bizlere bıraktığı emaneti sonsuza dek koruyacağımıza söz veriyor, bütün Adanalı hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını kutluyorum..

 

 

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın mesajı:

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e kurtuluş ilhamını veren ilin Adana olduğunu söyledi. Başkan Karalar, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben de bu vekaiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ sözleri göstermiştir ki; Adana Atatürk’e kurtuluş ilhamını veren kenttir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve kurtuluşuna ilham kaynağı olmuş şehrimiz için 5 Ocak esaretten kurtuluştur. 5 Ocak aydınlık günlere doğru gidiştir. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü kurduğu cumhuriyet ile bize yeniden kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları uğruna canını veren aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyor, tüm Adanalıların kurtuluş gününü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

 

 

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in mesajı:

 

Adana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki öneminin Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’yı ziyaretinde ifade ettiği ‘’Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu güzel memlekette, Adana’da vücut bulmuştur” sözü ile onaylandığını hatırlatan Çetin, mesajında şu ifadelere yer verdi: Araştırmacı tarihçilerin de çeşitli vesilelerle ortaya koyduğu gibi Adana, Kurtuluş Savaşı fikrinin Büyük Önder Atatürk’te oluşmasını sağlamış ilk şehirdir. Bir şehir düşünün ki o şehir ülkede Kurtuluş Savaşı mücadelesinin başlatılması için bir işaret fişeği olsun, o şehir için Büyük Kurtarıcı Atatürk, ‘Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da oluşmuştur’ desin. O şehrin kurtarılması için canını veren ecdadımızın anısı önünde saygıyla eğilmek yetmez, gençlere de ‘Geçmişi olmayanın geleceği olamaz’ sözünü hatırlatmalıyız. Dedelerimizin kanı ve canı pahasına kurtardığı Adana’ya bizlerin borcu var. Biz yöneticilere, ecdadımızın hayal ettiği güzel bir Adana için el ele, akıl akıla vermek düşer. Bizlere bu eşsiz vatanı canı pahasına emanet eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum.

 

 

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer'in mesajı:

 

Bugün, Atalarımızın verdikleri mücadeleye sahip çıkarak, azim ve kararlılıkla çalışarak ülkemizi hep daha ileriye taşımak zorundayız. Ölümsüz Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi kararını Adana’da aldığını “Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” veciz sözünden de hareketle, birlik ve beraberliğimizi daima korumalı, aziz şehitlerimizin emanetlerine ve Cumhuriyetimiz’e ve onun değerlerine sahip çıkmak için var gücümüzle kararlılıkla çalışmaya devam etmeliyiz. Tam bağımsız, laik, demokratik ve özgür Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatmalıyız. Bu hepimizin üzerine düşen tarihi bir görev ve vicdani bir sorumluluktur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Adanamız’ın işgalden kurtuluşunun 97’nci yılını bir kez daha kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları başta olmak üzere kurtuluş mücadelesinde destanlar yazarak ulusumuzun gücünü tüm dünyaya gösteren bütün kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum.

 

 

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un mesajı:

 

5 Ocak Kurtuluş Bayramı dolayısıyla açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Barut, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bende bu vekayinin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözünü anımsattı. Adana'nın Ulusal Kurtuluş Savaşına ilham verdiğini aktaran Ayhan Barut, "Güzel ülkemizi ve kentimizi işgale girişen Fransızlara karşı, bağımsızlık ve özgürlük ateşiyle yanan yiğit Adanalı hemşehrilerimiz, 'Tam bağımsız bir Türkiye' mücadelesinin simgesi olmuştur" dedi. 

İşgalden kurtuluş tarihi olan 5 Ocak 1922'nin sıradan bir gün olmadığına dikkat çeken Ayhan Barut, "5 Ocak 1922 tarihi işgalci güçlere karşı verilen görkemli mücadelenin eşsiz bir zaferle sonuçlandığı önemli bir gurur ve onur günüdür. Adanalı olarak kurtuluş destanımızın başladığı yerde doğup büyümenin ve yaşamanın onurunu taşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile kurtuluş mücadelesinde kanıyla ve canıyla kahramanlık destanı yazan aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum. 5 Ocak Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun" diye konuştu.
 
 
 
CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin'in mesajı:
 
 
Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve arkadaşlarının ulusun varlığını, birliğini ve bütünlüğünü korumak, gelecek nesillere bağımsız topraklar bırakmak adına dünyada benzeri görülmemiş bir mücadele örneği sergilediğini belirten Dr. Şevkin, “İstiklal Şavaşı, mazlum milletlerin emperyalizme karşı başkaldırısı, haykırışı ve sonrasında gelen büyük zaferin en güzel örneğidir. Bizlere düşen görev de tüm olumsuzluklara, yokluk ve yoksulluklara, ötelenmişliğe, sömürü düzenine ve emperyal güçlerin talanına rağmen ülkesini canla başla koruyan, yeni bir Cumhuriyet kuran atalarımızın emanetine sahip çıkmak, ilke ve devrimleri ışığında gelecek nesillerimize çağdaş, sağlıklı ve özgür bir Türkiye Cumhuriyeti bırakmaktır” dedi.
 
Başta unutulmaz kurucu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Adana ve vatan savunmasında canlarını hiçe sayan tüm kahraman erkeklere, kadınlara, yaşlılara ve çocuklara Allah’tan rahmet dileyen Dr. Şevkin, anıları önünde sevgi ve saygıyla eğildi.
 
 
 
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut'un mesajı:
 

5 Ocak, Adana ve Adanalılar için milli mücadelenin taçlanmasının, azmin, kararlılığın, birlik olmanın, tam bağımsızlık tutkusuyla birbirine kenetlenmenin tarihidir.

5 Ocak, İşgalden zafere, zaferden Cumhuriyete giden bu aydınlık yolda, bağımsızlık mücadelesine canlarıyla ortak olan Adanalılar’ın onur günüdür, gurur günüdür.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin bağımsızlığı, huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutluyor, tüm Adanalı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

CHP Adana İl Başkanı Emrah Kozay'ın mesajı:

 

İl Başkanı Av. Kozay, Adana’nın ulusal kurtuluş mücadelesinde özel ve bir o kadar da önemli bir yere sahip olduğuna işaret etti. Sevr’in imzalanmasıyla Anadolu’nun emperyalist ülkelerce işgal edildiğini anımsatan Av. Kozay, Adanalıların işgale karşı direnişinin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesine ilham verdiğini aktardı.

Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi sonrasında geldiği Adana’da bu durumu, “Bende bu vakayiin ilk teşebbüs hissi bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” diyerek anlattığını belirten Av.Kozay, Adanalıların hiçbir zaman esarete, haksızlığa karşı boyun eğmediğinin altını çizdi.

Av.Kozay, “Adana’nın Kurtuluş Bayramı olan 5 Ocak, onur günümüzü kutluyor, başta Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık ve özgürlük uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” diye konuştu.

 

 

MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı'nın mesajı:

 

Türk uygarlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan, erdemin, cömertliğin, yiğitliğin şehri Adana’mızın yabancı işgal güçlerini kovmasının üzerinden 97 yıl geçmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türk Milleti’nin başardığı Milli Mücadele’ye ilham kaynağı olan ve atalarımızın damarlarındaki asil kanla yazılan kahramanlık destanı, aradan bir asır geçse de elbette bizim için de gurur verici bir esin kaynağıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; güzel Adana’mızdan düşmanları kovan ve bu yolda can verip Şehitlik makamına ulaşan  tüm kahramanlarımıza, gazilerimize rahmet diliyorum. Milli Mücadelemizin Mimarı, Türkiye Cumhuriyeti’mizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm dava arkadaşlarını bu vesileyle rahmetle anıyor, ‘Allah hepsinden razı olsun’ diyorum. Adanalı hemşehrilerimizin, tüm vatandaşlarımızın bayramlarını içten duygularla kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu'nun mesajı:

 

Gazi Mustafa Kemal’in, 31 Ekim 1918 tarihin de Adana’ya gelerek İskenderun’a çıkartma yapmayı planlayan İngiliz ve Fransızlar’a ateşle karşılık verileceğini belirtmesi ile kurtuluş mücadelesi ateşinin, Adana’da yakılması biz Adanalılar için bir övünç kaynağıdır. Çanakkale Savaşındaki ruh, Kurtuluş Savaşı döneminde Adana’da canlanmış, Adanalı esaret altında kalmayı reddederek, yapılan bütün zulümlere baş kaldırıp, 5 Ocak günü düşmana karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır.

Türk milletinin evlatları olarak, milli mücadele ve kurtuluş hareketini büyük bir gururla anmaktayız. Vatanımızın kurtuluşu için hayatları pahasına kahramanca mücadele eden Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmet ve şükranla anarken, tüm hemşehrilerimizin 5 Ocak Kurtuluş Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum 

 

 

 

     

Kaynak: Editör: EDİTÖR
Etiketler: 5, Ocak, coşkuyla, kutlanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı